Życie studenta bez ksero, czy to możliwe?

Życie studenta bez ksero, czy to możliwe?

Wprowadzenie druku przez Gutenberga bez wątpienia było jednym z ważniejszych osiągnięć cywilizacyjnych minionego tysiąclecia. Trudno jest dziś sobie wyobrazić, że przed tym wydarzeniem, ręczne przepisywanie Biblii ciągnęło się 4 lata. Dzieło Gutenberga umożliwiał powielać tysiące stron każdego dnia, natomiast dostępność książek przyspieszyła obieg informacji tym samym upraszczając drogę do zdobycia wykształcenia. Dziś, ponad 500 lat później podobne osiągnięcia zawdzięczamy kserokopiarce, która to poniekąd nawiązuje do odkrycia Gutenberga.

kolejka uczników do kserokopiarki

Autor: Matthew Cua
Źródło: http://www.flickr.com
Kserokopiarka i drukarka wielce usprawniły pracę większości branż. Obecnie możliwe jest przygotowanie oferty w Sydney, w nocy czasu polskiego, przesłanie faksem czy internetem do Wrocławia, gdzie rano czasu miejscowego propozycję – po wcześniejszym wydrukowaniu można przedstawić klientowi. Każdy pracownik posiada przed sobą ksero oferty, którą może spokojnie przeanalizować.

Kserowanie ułatwiło życie także uczniom i studentom. Dzisiaj nie muszą już, jeśli nie dysponują wystarczającą ilością czasu, przepisywać notatek kolegi tudzież treści wykładu, który ich ominął. Wystarczy, że udadzą się do jednego z wielu punktów ksero Wrocław, jakich na terenie uczelni czy w okolicy nie brakuje.

Jeszcze niedawno zdarzało się nam usłyszeć, iż kserowanie książek nie jest legalne. Nic bardziej mylnego, można kserować książkę, ale tylko do własnego użytku. Na każdą ryzę papieru, każdą kserokopiarkę i inne urządzenie mogące służyć tworzeniu kopii, narzucona jest specjalna opłata tzw.

Nie jesteś pewien co do tamtego problemu? Po prostu sprawdź szczegóły ciągła integracja przedstawione właśnie na tej stronie. Wszystko było starannie wyjaśnione.

opłata reprograficzna, która trafia do odpowiedniej organizacji zbiorowego zarządzania. Jej celem jest dostarczenie tych funduszy podmiotom uprawnionym. Jednym słowem – na każdą kartkę, którą drukujemy nałożony jest specjalny podatek, który ma służyć skorygowaniu potencjalnych strat. Możemy więc zeskanować całą książkę, nawet w bibliotece. Prawo autorskie nie stawia żadnych ograniczeń, pozwala na to w ramach tzw. dozwolonego użytku.

Intryguje Cię kwestia podnoszona w tym wpisie? Zobacz poza tym także inne podobne materiały – po prostu wejdź na stronę.

Znajmy więc swoje prawa, ale też respektujmy prawa wydawców – .