Zwolnienie pracownika – w jaki sposób zrobić to umiejętnie i łagodnie?

Zwolnienie pracownika – w jaki sposób zrobić to umiejętnie i łagodnie?

Zwolnienie pracownika dla wszelkiego pracodawcy jest czymś trudnym. To przykra, często nadzwyczaj przytłaczająca wiadomość dla pracownika, wobec tego potrzebnie powinnyśmy umieć przekazać ją umiejętnie oraz łagodnie. W takiej sytuacji wypada zachować się porządnie i stosownie, bo przekazujemy komuś niemiłą wiadomość. Pracodawcy jednakże powinny liczyć się z taką sposobnością.

Mając swoją firmę, powinniśmy być przygotowani na różnorodne rzeczy, w związku z tym nasza wiedza powinna być na najwyższym poziomie. Tak samo jak powinniśmy płacić składki na ubezpieczenie społeczne (więcej w artykule), tak samo powinniśmy wiedzieć jak zwolnić pracownika (https://www.workservice.pl/poradniki/6-wskazowek-jak-zrobic-dobre-wrazenie-na-rozmowie-rekrutacyjnej) – więcej na stronie.

Powitanie mężczyzn

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim musimy zachować się uprzejmie. Nawet jeżeli powodem zwolnienia jest przewinienie pracownika, jego nieuczciwość czy lenistwo – nie możemy zachować się wobec takiej osoby niestosownie lub wulgarnie. Rozmowa dotycząca zwolnienia pracownika powinna też odbywać się indywidualnie i bez świadków. Bezspornie złe będzie zwolnienie pracownika (zobacz https://poradnikpracownika.pl/-wniosek-o-urlop-macierzynski-wzor-z-omowieniem) przy świadkach. Taka rozmowa powinna być zrealizowana w gabinecie, z dala od wścibskich oczu. Jeśli przewidujemy zwolnić pracownika, to w stosownym geście będzie zawiadomienie go o tym wcześniej. Informacja, że „jutro może Pan nie przychodzić do pracy, albowiem jest Pan zwolniony” bez wątpliwości nie będzie dobra. Jeżeli z wyprzedzeniem zawiadomimy pracownika, iż przewidujemy jego zwolnienie, wtedy będzie on miał czas, by się z tym oswoić czy też odnaleźć sobie inną pracę. Jeżeli przyczyną zwolnienia ma być na przykład niewywiązywanie się z poleconych obowiązków, to oddany pracownikowi czas, może być motywatorem do ulepszenia swojej pracy i polepszenia swoich wyników. Przypuszczalne, że rozpocznie on lepiej przykładać się do pracy, zaś my zdecydujemy się jednak na zatrzymanie go w firmie. Oczywiście takiej sytuacji nie można prowokować naumyślnie, trwożenie pracownika zwolnieniem czy zawiadomienie go o zwolnieniu (w sytuacji, kiedy nie zamierzamy tego uczynić) w celu zwiększenia jego motywacji jest nieodpowiednie oraz nieetyczne.

Prowadzenie firmy powinno przygotować nas na przeróżne pojawiające się sytuacje. Powinno się wiedzieć nie tylko w jaki sposób należy zwolnić pracownika, lecz także czym jest przedawnienie zobowiązania podatkowego i w jaki sposób poradzić sobie z tą sytuacją – więcej na stronie.