Zwierzęta żywe-pamiętajmy o godziwym transporcie

Zwierzęta żywe-pamiętajmy o godziwym transporcie

Zwierzę to żywa istota, która podobnie, jak człowiek, odczuwa ból i cierpienie. Wiem, że dla wielu z was te słowa to banał, przecież każdy człowiek z normalną dawką empatii zrozumie drugą istotę, nieważne czy będzie to człowiek, czy pies. Dla niektórych jednak osób zwierzę to coś gorszego, to rzecz, którą można traktować, dosłownie, jak przedmiot.

kon

Autor: Carine06
Źródło: http://www.flickr.com
Widać to już na przykładzie właścicieli psów. Kary cielesne to norma przekazywana z pokolenia na pokolenie. Ciężko wytłumaczyć takim ludziom, dodatkowo bitym także przez swoich rodziców, że że ta metoda nie jest dobra, a co najważniejsze, że takie działanie nie wychowa zwierzęcia.
Jedynie może uczynić je nieszczęśliwym i nieufnym. Pomimo wielu kampanii są ludzie, które robią, co chcą i nie spotyka ich za to kara. Traktowanie swojego psa pozostaje w gestii prywatnej, choć wszystkie odchyły powinniśmy zgłaszać odpowiednim instytucjom.
Inaczej ma się sprawa z transportem zwierząt przez wyspecjalizowane firmy.

Jeśli bardzo intryguje Cię nakreślana w tym artykule kwestia, oprócz tego koniecznie zobacz tekst w serwisie (http://stacjakontroli.wroclaw.pl/) opisującym zbliżone tematy.

W tym wypadku wszystkie procedury muszą muszą się odbyć. Na szczęście coraz rzadziej natrafia się sytuację, że transport prowadzony jest źle. A jak taki transport powinien wyglądać? Opiszmy go na przykładzie transportu koni (czytaj więcej o transporcie zwierząt).

Konie, podobnie jak ludzie, czują skutki męczącego podróżowania, co więcej, dla niego taki transport może skończyć się bardzo źle. Stała, przez całą trasę pozycja stojąca może powodować urazy, dzieje się to w źle wykonanych środkach transportu. Do tego stanu mogą się przyczynić także wstrząsy, a więc pamiętajmy, żeby przed każdym wyjazdem sprawdzić jakość zawieszenia w pojeździe.
Prawidłowy transport koni powinien też oznaczać, iż samochód wyposażony jest w wentylację, utrzymującą odpowiednią temperaturę. Jeśli mamy ciemne auto, a na dworze jest upał koniecznie przykryjmy je białym pokryciem dachu.
Te rady to tylko kilka wskazówek, jak powinien przebiegać transport (idź tutaj) koni. Ważniejsze jest w tym wszystkim odpowiednie podejście do zwierząt, szacunek do nich i dla ich zdrowia. Podejdźmy do tego w ten sposób, jak niektórzy podchodzą do innych ludzi, czyli traktujmy zwierzęta w ten sposób, jakbyśmy sami chcieli być traktowani.