Zawód komornik, inaczej egzekutor długów komorniczych

Zawód komornik, inaczej egzekutor długów komorniczych

Zawód komornika ma dwa oblicza. Opinie ludzi o tej „pościgowej” profesji od zawsze są traktowane przez ludzi jako nieprzychylne. Spotkanie komornika podczas pracy oznacza styczność z jego zaleceniami, co w ostatecznym rozrachunku równa się ściganiem z nakazu sądowej instytucji państwowej. Myślisz że wiesz wszystko o notarialnym ściganiu?

Profesję komornika zwykle utożsamiamy przez pryzmat wniosków wykonywanych, które egzekwuje on zza biurka. Komornik działa na urzędowo podjętych decyzjach. Niektóre elementy tej pracy mają charakter typowo krzesełkowy. Dopiero w kolejnych etapach komornik sprawdza się w typowej pracy w terenie, jaką np. wykonuje listonosz.

Nie czekaj, gdyż jesteśmy tutaj dla Ciebie. Stworzyliśmy niezwykle ciekawe wpisy. Pragniesz się z nimi zapoznać? Namawiamy do następnej strony.

Egzekucja długów

Egzekwowaniu postanowień na piśmie towarzyszy otoczka faktycznego „braku skrupułów”. Komornicy, identycznie jak sprawdzający bilety komunikacji miejskich, biorą na swoje plecy włącznie z pojmowaniem zawodu agresje słowne. W nich doszukują się całego zła systemu prawa, mimo że w rzeczywistości są oni jedynie wykonawczym elementem tzw. „góry”. Zdaniem typowych Nowaków komornik (sprawdź stronę) jest publicznym uzurpatorem, złodziejem, który wzbogaca się kolejnymi kradzieżami na przeciętnych obywatelach.

Ostatnie lata przynoszą jednak zmiany w wizerunkowym pojmowaniu pracy komornika. Faktem jest nie tylko zmniejszenie negatywnego „wydźwięku” (więcej strachu, mniej krytyki), ale i duża liczba nowych aplikacji komorniczych. Ograniczony liczbowo zawód wybierają studenci kierunków prawniczych. Nastawienie praktykantów kierowane jest na głębokie morze, czyli pracę w terenie. Po tym widać, czy pracownik państwowy faktycznie nadaje się do pracy z „teczkami”.
Tajemnica zawodu i oddzielanie życia prywatnego to podstawy w pracy komornika. Wyłożone wyżej okoliczności pracy przynoszą stosunkowo lukratywne dochody tych urzędników. Konsekwentny w terenie komornik jeśli wykona do końca swoje sprawy zainkasuje nawet ok pięć tysięcy złotych. Górnej kwoty tutaj nie ma, jej wysokość zależy tylko od skuteczności prowadzenia spraw.