Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – poradnik

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – poradnik

praca

Autor: KIANO
Źródło: KIANO

Przed waszymi oczami lapidarny artykuł dla wszystkich, którzy planują kiedyś być kadrowcem. Poniżej wyjaśniam kilka ważnych haseł związanych z tym zawodem.

Wypowiedzenie umowy o pracę – to skomplikowana sprawa. Musi być przesłane na piśmie zatrudnionemu i być odpowiednio sformułowane. Najważniejsza jest kwestia okresu wypowiedzenia, który jest odmienny w zależności od sytuacji. Duża część umów ma pierwotnie określone klauzule wygaśnięcia, w innych sytuacjach stosuje się państwowe prawo. Wtedy, gdy kontrakt pomyślano na czas nieokreślony, oto zestawienie:

Zatrudniony mniejszy niż pół roku – okres wynosi czternaście dniOd pół roku do trzech lat – czas musi mieć trzydzieści jeden dniPowyżej 3 lat zatrudnienia – trzy miesiące

Wypowiedzenie umowy o pracę może się odbywać wielorako. Wcześniej omawiałem kwestię jednostronnego zerwania umowy. Zdarza się, że pracę wygasa poprzez porozumienie pracodawcy i pracownika. Najprościej dla kadrowego jest, kiedy musi załatwić formalności z umową na czas określony. Wtedy ona po prostu wygasa, bez czasu wypowiedzenia.Prawo pracy w Polsce narzuca specyficzne ograniczenia. Nie wolno rozwiązać kontraktu człowiekowi, któremu do emerytury zostało poniżej 4 lat zatrudnienia. Nielegalne jest również wygasanie kontraktu podczas urlopu zatrudnionego. Niewiasty w ciąży i młode matki są w Polsce pod wyjątkową ochroną – nie da się ich zwolnić w trakcie noszenia dziecka ani w dniach urlopu macierzyńskiego.

Zarządzanie Zasobami Ludzkimi – po angielsku Human Resources bądź HR. Termin można traktować różnie. HR to gałąź nauki, która zajmuje się optymalnym kierowaniem kadry pracowniczej. To też zestaw narzędzi menedżerskich i powszechna nazwa na pion pracowniczy w firmie.

Regulamin pracy wielu osobom może się łączyć z terminem prawo pracy.

Czujesz chęć na następne ciekawe artykuły? Nie czekaj! Przygotowaliśmy ich przecież wiele. Zatem naciśnij (http://transleo.pl/) i ciesz się nowymi wątkami.

Nic bardziej mylnego. Prawo (polecam ofertę – adwokat warszawa prawo rodzinne) pracy to zespół restrykcji, narzucanych odgórnie przez legislaturę. Regulamin pracy jest budowany przez kierownictwo firmy bądź instytucji. Określa normy, które nie są zamieszczone w państwowym prawie. Normują najczęściej strój zatrudnionych, ilość spóźnień, proces układania grafików i podobne elementy funkcjonowania. Najczęściej układane przez pion HR