Zaraza umysłu – czyli jak działa mem i skąd jego geniusz

Zaraza umysłu – czyli jak działa mem i skąd jego geniusz

W jaki sposób kształtują się zachowania kulturowe? Jak ewoluuje współczesne społeczeństwo i w którym kierunku prowadzą procesy przekazywania podstawowych jednostek informacji? Wszystkie te nurtujące zagadnienia zbiegają się właściwie w jednym miejscu, a poprzedza je inne pytanie – co to jest mem?

Ewolucja kulturowa,

laptop

Źródło: flickr.com

w którą włączona jest również ewolucja wiedzy, może być modelowana na podstawie takich samych, podstawowych zasad wariancji tudzież selekcji, jak w procesie ewolucji biologicznej. Fakt ten odnosi się nie tylko na zmiany, do jakich dochodzi w obrębie genu – mianowicie podstawowej jednostce zaangażowanej w proces przekazywania informacji genetycznej, ale również ma wpływ na nowy rodzaj jednostki informacji kulturowej, ukrywający się pod pojęciem memu. A zatem, co to jest mem? Zgodnie z zasadami memetycznego rozproszenia, mem jest nośnikiem informacji kultury, zobligowanym do niezwykle efektywnego rozprzestrzeniania się wraz z myślą, od umysłu do umysłu następujących po sobie nosicieli.

Czy masz ochotę może poddać tę sprawę dalszej analizie? Jeśli tak, to zweryfikuj tekst (http://soapbubble.pl/zaproszenia-slubne-kaligrafia/), który rozpatruje pokrewne tematy.

Skutkuje to niezwykłymi spostrzeżeniami. Skuteczną miarą analizy właściwości tego indywiduum są darmowe systemy operacyjne. Musisz sprawdzić: darmowe systemy operacyjne. Zachowania kulturowe wykazują pewne wspólne właściwości. Jednostka indywidualna, której wszczepiony został mem, przenosi go dalej. Tego rodzaju transfer może być rozpatrywany jako typowy proces replikacji, bezustannie zachodzący w przyrodzie. Oznacza to, że zaaplikowana informacja zachowuje się jak nadajnik, a sam proces transferu trwa nadal. Płynący z tego wniosek jest dość osobliwy. Otóż tak zwana ewolucja memetyczna zdaje się być kilkakrotnie szybsza tudzież skuteczniejsza niż znana nam wszystkim ewolucja genetyczna.

praca na laptopie

Autor: Highways Agency
Źródło: http://www.flickr.com

Nie byłoby zatem zbytnim zaskoczeniem, że w przeciągu ostatniego pół wieku nie zaobserwowaliśmy nadzwyczajnych zmian na poziomie genetycznym, natomiast pod względem kulturowym, to znaczy biorąc pod uwagę cały zbiór memów, urzeczywistnił się wielki, radykalny rozwój. O zjawisku memów w naszej kulturze można dowiedzieć się coraz więcej. Liczne autorytety świata nauki angażują się w ten temat. Jeśli jednak w dalszym ciągu próbujemy rozwikłać, co to jest mem (sprawdź: alterWEB), powinniśmy sobie uzmysłowić po prostu proces samoreprodukcji. Różnica polega jedynie na tym, że zamiast genu, powielaniu ulegają zachowania kulturowe (warto sprawdzić: ). Prowadzą one kolejno, jako mem, od pojedynczej osoby do całej grupy osób. Co warte podkreślenia, w tym przypadku powinniśmy mieć się na baczności, gdyż nawet darmowe systemy operacyjne potwierdzają, iż zjawisko to może zachodzić całkowicie autonomicznie i mieć trudny do poskromienia charakter.