Z jakiego powodu należałoby ograniczać wpływ Państwa na gospodarkę

Z jakiego powodu należałoby ograniczać wpływ Państwa na gospodarkę

Zazwyczaj w liberalnej gospodarce za jedną z głównych zasad uważa się regułę „im mniej kontroli państwa w gospodarce tym lepiej”. Uwolnienie gospodarki od wpływu Państwa było jednym z najważniejszych wyzwań jakie stały przed Polską w ciągu ostatnich 25 lat. Zadanie takie nie należy do najprostszych z paru przyczyn, część z nich jest skomplikowana, jest ogromna liczba regulacji jakie trzeba było przekształcić, lub dopasować do nowych wymagań ekonomicznych.

księgowa

Źródło: pixabay.com
Jednak jak się okazało jednym z najtrudniejszych kłopotów jaki pozostanie do pokonania będzie zmiana przyzwyczajeń ludzi (ja poskutkuje deregulacja zawodu księgowego). Bardzo dobrze problem tenże widać w wypadku procesu upraszczania dojścia do pewnej grupy zawodów, tak zwanych zawodów zaufania publicznego (dla przykładu prawników, księgowych).

Chcesz zgłębić także inne pokrewne posty, jednak nie wiesz, gdzie je znaleźć? Bez nerwów – sprawdź więcej w serwisie (https://www.4stronysmaku.pl/kategoria-produktu/whisky-bezalkoholowe/).

Do tej pory aby wykonywać wyszczególnione zawody i wiele innych nieodzowne było poza należytym wykształceniem spełnienie ponadplanowych kryteriów jak takich jak certyfikaty oraz dodatkowe egzaminy przed specjalnymi komisjami państwowymi. Przykładowo deregulacja zawodu księgowego uwolni absolwentów studiów ekonomicznych od wymogu posiadania specjalistycznego certyfikatu przy realizowaniu prostych czynności księgowych. Deregulacja zawodu księgowego powinna ułatwić dostęp do tego rodzaju usług (jak założyć firmę).

księgowość

Autor: Lucas Hayas
Źródło: http://www.flickr.com
W zamiarze twórców ustawy takie działanie ma być z jednej strony metodą na zatrudnienie rzeszy absolwentów uczelni ekonomicznych, z drugiej z kolei strony ma to być jeden ze sposobów zagwarantowania przyszłym biznesmenom łatwiejszego dostępu do podstawowej usługi jaką jest prowadzenie ksiąg rachunkowych. Zapewne ma to wpływ na większą skłonność do zakładania własnego biznesu. Rzecz jasna to samo dotyczy absolwenta uczelni ekonomicznych. Wystarczy iż absolwent tego kierunku odpowie sobie na pytanie: jak założyć firmę. Po dopełnieniu standardowych wymogów dla nowego biznesu buchalter może trudnić się doradztwem podatkowym – skąd się dowiem o tax free. Deregulacja zawodu księgowego w długiej perspektywie czasu winna powodować spadek cen usług tego rodzaju i większą rywalizację a to zawsze dobre jest dla konsumentów. Z uwagi na prawo unijne szczególną popularnością cieszą się jednostki oferujące usługę tax free czyli między innymi kalkulowanie a także zwrot podatku dla zarabiających za granicą. Identycznie popularną usługą jaką może proponować księgowy bez państwowych egzaminów może być rozliczanie VAT-u. Ułatwienia te to dopiero początek, przedsiębiorcy od dawna wyczekują na przepisy umożliwiające prędką rejestrację firmy.