Wytrzymałe budowle stalowe – jak to działa?

Żebrowania ze stali to bardzo rozległy wątek, ponieważ są w stanie stanowić bazę do ogromnej liczby wszelkich rzeczy i mogą oznaczać naprawdę wiele różnych sprzętów. Obecnie do konstrukcji można wliczyć antresole i dachy, ścianki działowe, pojemniki i garaż, a nawet konstrukcje stalowe reklam.

Konstrukcje tego rodzaju są budowane z zestawienia różnych elementów stalowych. Stal jest żelazem z dodatkiem węgla, który ma wielki wpływ na cechy otrzymanego metalu. Produkty ze stali poddają się obróbce cieplnej, dlatego staje się plastyczna i można z niej produkować komponenty o bardzo różnych kształtach i wzorach. Każda stal (stopowa i niestopowa) posiada indywidualne oznakowanie z cyfr i literek, które określają jej właściwości a także stopień zawartości dodatków. Producenci konstrukcji stalowych montują znak w widocznym miejscu i w specyfikacji stopu, bo jest to bardzo istotne przy wykonywaniu konstrukcji spawanych.

konstrukcja stalowa

Autor: Heribert Pohl — Thanks for more than 1.300.000 Views
Źródło: http://www.flickr.com

Cechą charakteryzującą instalacje stalowe jest odporność na zgniatanie i rozciąganie oraz na uszkodzenia mechaniczne, dlatego też wytwarza się z niej rozmaite elementy (między innymi: blachy, kontenery, pręty (zapoznaj się z ofertą prętów http://aner.com.pl/kategorie/prety), rurki) oraz montuje się bazy do budów hal, wiat oraz zadaszeń. Producenci konstrukcji stalowych kupują surowiec w hurtowni lub w hucie, lecz żeby magazynować kupione surowce i produkować z nich komponenty instalacyjne, musi wynajmować magazyn (regały satelitarne) i halę montażową. Do pracy ze stalą potrzebne są specjalistyczne narzędzia, a do dystrybuowania gotowych produktów – duże auta dostawcze.

Są również producenci, którzy, np. ten, mają swoich inżynierów tworzących gotowe hale i wybrane komponenty potrzebne do ich zbudowania. Inżynierowie biorą pod uwagę w swoich projektach wszystkie krajowe i zagraniczne prawa budowlane i obliczenia, które dotyczą konstrukcji stalowych tak, żeby były solidne i nienaruszalne przez wiele lat. Uzupełniają swój projekt o symulację, aby klient był świadomy, z jakimi kosztami musi się liczyć.

Komponenty stalowe warto również zabezpieczyć powłoką antykorozyjną, zwłaszcza jeżeli każdego dnia mają być wystawione na działania niekorzystnych czynników pogodowych.