Wyroby z minerałów szlachetnych

Wyroby z minerałów szlachetnych

Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i cenione na całym świecie od wielu stuleci. W początkowym stadium ich wartość upatrywano jedynie w kwestiach estetycznych, czyli kształcie kryształów i połysku. Te aspekty też zadecydowały o tym, że z kamieni tego rodzaju zaczęto tworzyć elementy dekoracyjne. Minerały te jednak to nie tylko uroda i połysk, ale również szereg praktycznych właściwości.

O korzystnym działaniu minerałów na ludzkie zdrowie mówi duża liczba opowieści, w których konkretnemu minerałowi przypisane jest inny rezultat. Cenne kamienie (wybierz kamienie szlachetne) odznaczają się zróżnicowaną twardością. Te o najwyższym poziomie twardości są niezwykle przydatne w przemyśle. Najtwardszy minerał dostępny na Ziemi czyli szmaragdy używany jest do wyrabiania tego rodzaju części jak ostrza pił i wiertła do twardych tworzyw. Natomiast minerał o najniższym poziomie twardości czyli talk ma zastosowanie w chemii gospodarczej i środkach kosmetycznych.

Biżuteria

wspaniała drogocenna korona

Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z minerałów w największym stopniu wyrabia się rozmaite ozdoby.

Jeżeli absorbują Cię opisywane w tym materiale tematy i chcesz przeczytać większą ilość informacji na tego typu temat – kliknij tu stylistka poznań.

Dobre są do tego zarówno minerały najcenniejsze do których należy diament, a także minerały półszlachetne jak cytryn. Ten ostatni zresztą w wyrobach ozdobnych wygląda niezwykle okazale z uwagi na atrakcyjny kształt kryształów i ich żółto-złotą barwę. Dostępnych jest bardzo dużo typów biżuterii z kamieni. Charakterystyczne jest to, że minerały zwykle są oprawiane w srebro, rzadko w złoto. Tak więc do nabycia jest biżuteria ze srebra z kamieniami w postaci pierścionków, naszyjników, kolczyków i tym podobnych. Oprócz tego można dostać produkty nie tak eleganckie, a zarazem mniej kosztowne, w formie na przykład naszyjnika z jednym minerałem na rzemyku. Ozdoby tego rodzaju są najczęściej wybierane przez dzieci – ciąg dalszy.

Pozostałe produkty
Kamienie takie jak na przykład agat doskonale nadają się do przerabiania na różnego rodzaju przedmioty codziennego użytku. W wielu punktach do nabycia są agatowe przyciski do papieru w rozmaitych formach, świeczniki czy figurki. Oprócz tego wspaniałym pomysłem na podarunek może być szachownica z agatu w zestawie z kompletem figur także wyprodukowanych z tego kamienia. Niektóre kamienie takie jak większość kwarców są podatne na kształtowanie, innenatomiast jak na przykład malachit czy cyrkon są lepsze do wytwarzania prostej biżuterii.