Wygrać walkę z cieniem w imię przyszłości ludzkości i kultury

Praca placówek medycznych w dzisiejszych czasach jest postępowa, a wykorzystywany sprzęt coraz wydajniejszy. nieuniknioną częścią zawodu lekarzy jest wykonywanie operacji, a od komfortu ich pracy może zależeć samopoczucie pacjentów. Dlatego oprócz zapewnienia im właściwych przyrządów, pomocy czy też odpowiedniego systemu pracy należy zapewnić właściwe otoczenie. Jednym z jego segmentów jest światło – najlepiej takie, które pozwoli uzyskać największą widoczność.

szpital

Autor: PEO ACWA
Źródło: http://www.flickr.com
Lampy bezcieniowe nie są wynalazkiem nowym, z powodzeniem stosuje się je od dziesięcioleci. Możemy je spotkać w gabinetach dentystycznych, pokojach zabiegowych i operacyjnych. Od nich zależy najczęściej właściwa widoczność podczas pracy doktora czyli zdrowie chorych. Wraz z postępem nauki stają się one coraz doskonalsze pod względem nasycenia emitowanego światła, braku cieni oraz wydolności. Twórcy takich lamp przeganiają się w tym aby wyprodukować produkt o jak najbardziej optymalnych właściwościach w możliwie jak najniższej cenie.

Oprócz zastosowań czysto szpitalnych, lampy bezcieniowe są z triumfem używane sztuce fotograficznej|przez fotografów ze względu na to, że zapewniają tak zwany „soft light” co oznacza dosłownie „miękkie światło”. Taki rodzaj fotografii nazywa się fotografią bezcieniową. Sposób pracy takiej lampy jest niewyobrażalnie prosty, światło wewnątrz obudowy lampy jest rozpraszane z jednej wiązki na wiele mniejszych wiązek. Obecnie najnowocześniejszą technologią jest zbudowanie źródeł światła z zasłoniętym włóknem żarnika, oraz właściwym stopniem odbicia czy też natężenia światła padającego na obiekty.

Miano „lampa bezcieniowa” nie jest dokładnym określeniem tego w jaki sposób lampa nie pozwala rzucać cieni – ponieważ w efekcie jej działania cień ale na tyle rozmyty, że jest on najczęściej niedostrzegalny a i co najważniejsze nie stanowi problemu W starszych modelach takich lamp można jeszcze spotkać kilka żarówek – nie jedną. Są tacy co zapytają, dlaczego te lampy są aż tak ogromne? Wynika to z nauki o optyce – czym większa średnica świecąca tej lampy tym większy stopień rozmycia cieni. W przypadku fotografii bezcieniowej nigdy nie nie stosuje się takich lamp – ze względu na ich wysokie ceny oraz małą dostępność. Za to używa się parawanów, kurtyn czy też zwyczajnych parasoli, od których odbija się światło lampy błyskowej. Brak cienia ocalił wiele żyć i spowodował nie jeden zachwyt nad sztuką.