W jakich problemach może pomagać nam tego typu specjalista jak ślusarz?

Ślusarstwem określamy tego typu zawód, którego reprezentant zajmuje się obrabianiem metali na zimno i reperacją wykonanych przy jego wykorzystaniu narzędzi. Inaczej mówiąc jest to fachowiec, który w ramach swych zadań chętnie zajmie się reperacją zamka czy dorobieniem kluczy.
Posiada też uprawnienia, żeby na zamówienie posiadacza otworzyć zatrzaśnięte drzwi.

Brama segmentowa WIŚNIOWSKI wyposażona w mechanizm otwierający OPTIMUM. Całość oznaczona europejskim certyfikatem CE gwarantujący bezpieczeństwo systemu.

Autor: WIŚNIOWSKI
Źródło: WIŚNIOWSKI
Mogłyby one kierować do domu czy chociażby samochodu. Naturalnie ślusarz musi przed dokonaniem takiej usługi wylegitymować osobę, na prośbę której ma awaryjnie otworzyć drzwi. Należałoby wiedzieć, że ślusarstwo jest jednym z najbardziej starych zawodów na świecie. Nawet pomimo dużego postępu technologii, reprezentanci tego zawodu są nadal bardzo potrzebni. Ich zdolności wykorzystywane są w niezwykle szeroko rozumianym przemyśle maszynowym, metalowym czy budowlanym. Ślusarstwo polega na manualnej albo maszynowo-ręcznej obróbce metalu na zimno. Produkty takiej obróbki są następnie wykorzystywane do montażu czy naprawie różnego typu konstrukcji wykonanych ze stali i sprzętów technicznych czy też przy wytwarzaniu różnych metalowych przedmiotów.
eleganckie garnki

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
akcesoria

Autor: ESCO
Źródło: ESCO
Mogłyby to być chociażby klucze, kraty czy ogrodzenia (wygrodzenia siatkowe) lub okucia lub płaskowniki. Żeby móc funkcjonować w tego typu zawodzie trzeba skończyć technikum zawodowe o profilu ślusarskim albo przynajmniej odpowiednią szkołę zawodową. Potrzebne uprawnienia można by również zdobyć po odbyciu szkolenia.

Aktualnie ślusarstwo jest na tyle rozbudowaną gałęzią, że adepci mogą dalej poszerzać swoją wiedzę w takich specjalnościach jak m.in. ślusarstwo narzędziowe. Wykonują oni skrawające narzędzia (zobacz mardew) do mebli, barierki i przyrządy obróbkowe czy przyrządy do kontroli oraz pomiaru.