W jaki sposób zrobić dobre zdjęcia kompaktem, żeby wyszły dobrze?

W jaki sposób zrobić dobre zdjęcia kompaktem, żeby wyszły dobrze?

Poruszone fotografie to koszmar mało wprawnych fotografików. Starczy lekkie drganie rąk spowodowane na przykład wejściem na basztę widokową bądź podejściem pod górkę, aby w czasie robienia zdjęcia poruszył się też aparat a w rezultacie utrwalony obraz trafi do kubła. Wytwórcy aparatów fotograficznych starają się obniżyć ten nieprzyjemny rezultat, stosując tzw. stabilizatory, które łagodzą drgania.

W aparatach kompaktowych nie ma możności ręcznego ustawiania ostrości, toteż trzeba zdać się na autofocus. W tanich sprzętach automatyczne dostrajanie ostrości musi jednak chwilkę potrwać. Toteż nieodzowne będzie wypracowanie w sobie nawyku – najprzód ostrożnie naciskamy cyngiel migawki, dając czas autofocusowi na wykonanie swojej pracy.

Kiedy na wyświetlaczu zobaczymy, że ostrość jest już ustawiona, powinniśmy spust migawki docisnąć do końca. W wielu najświeższych modelach aparatów kompaktowych producenci umieszczają wiele ponadprogramowych funkcji upraszczających fotografowanie. Należy do nich przykładowo funkcja wykrywania uśmiechu lub funkcja monitorowania ruchu.

Przydatna do fotografowania w trakcie sportowych aktywności będzie funkcja monitorowania ruchu – ostrość będzie przesuwać się razem ze śledzonym celem (dla przykładu rowerzysta czy też narciarz).

Nad kadrem warto chwilę pomyśleć nie jedynie wtedy, kiedy używamy drogiej lustrzanki. Zasady komponowania obrazu znane są od wieków i przy okazji kompaktowych aparatów dostajemy ponadplanową pomoc w postaci linii dodatkowych. Linie pomocnicze nie jedynie pozwalają na kadrowanie równolegle do pejzażu (nie ma efektu pochylonego morza), ale umożliwiają rozmieszczenie kadru wedle reguły trójpodziału.

Generalnie nie bójmy się robić zdjęć i róbmy ich bez liku.

W internecie znajdziesz sporo bardzo interesujących artykułów – jeśli chcesz poznać jeszcze jeden – sprawdź na serwisie (http://mangata.com.pl/relacje-inwestorskie/akcje-na-gieldzie/notowania-gieldowe/) a nie pożałujesz!

Nawet, jeżeli sporą część z nich później wyrzucimy, te które pozostaną warte będą zademonstrowania innym. Pamiętajmy również, że nasza praca będzie dobrze oceniona przez innych, kiedy zostanie dobrze zaprezentowana.

Po powrocie z urlopów trzeba obowiązkowo dokonać wyborów zdjęć, a kiedy pragniemy na ich pokaz zaprosić przyjaciół – ograniczmy liczbę zdjęć maksymalnie do setki. Nie ma nic gorszego aniżeli być zmuszanym do oglądania setek marnych fotografii.

Jeżeli niezwykle intryguje Cię podnoszona w tym artykule problematyka, dodatkowo koniecznie zobacz tekst w serwisie omawiającym zbliżone zagadnienia.

Najlepsze fotografie warto wydrukować. Jeżeli idzie o drukowanie zdjęć zajmie się tym drukarnia cyfrowa.