W jaki sposób zapewnić wysoką jakość w rolnictwie

W jaki sposób zapewnić wysoką jakość w rolnictwie

Coraz częściej mówi się o jakości artykułów spożywczych. Konsumenci szukają żywności wysokiej jakości, najlepiej z organicznych upraw i hodowli. Oczywiście, w wielu sklepach nadal prym wiodą nijakie produkty, jednak są również regały z żywnością ekologiczną.

rolnictwo ekologiczne TÜV Rheinland Polska

Autor: TÜV Rheinland Polska
Źródło: TÜV Rheinland Polska
Czy ekologia się opłaca?Rolnictwo ekologiczne wymaga sporo zachodu. Po pierwsze należy wyszukać właściwe nasiona, rozplanować całą uprawę, dowiedzieć się których nawozów możemy używać itp. Wiąże się to z wyższymi nakładami pieniężnymi, niż przy standardowych uprawach, gdzie tak naprawdę znaczenie ma tylko to, aby plony były jak największe. Gdy decydujemy się na uprawy ekologiczne zazwyczaj plony są mniejsze, jednak lepszej jakości. Ma to również odbicie w cenie zakupu. Produkty ekologiczne są droższe, ale konsumenci już wiedzą, że płacą za jakość.

Ekologiczne hodowleOczywiście dotyczy to nie tylko upraw roślin. Ekologia znajduje swoje miejsce też w hodowli zwierząt. I to nie tylko tych, które sprzedać chcemy na mięso, ale także choćby mlecznych krów. Tutaj liczą się pasze, wszystko co zwierzę je w zasadzie. Te same wymagania są co do kur niosek – bardzo konkretne wymagania musimy spełnić, by jaja mogły zostać uznane za ekologiczne.

certyfikaty rosyjskie – nasz profil- sprawdź propozycjęCzęsto słyszymy w ostatnich czasach o wszelkiego rodzaju normach i certyfikatach dla gospodarstw rolnych. Choćby norma 14001 (sprawdź: ) określa sposoby zarządzania gospodarstwem, aby ograniczyć negatywne wpływy na środowisko. Powinniśmy sprawdzić jak takiego rodzaju normę wdrożyć, bo to oczywiście powoduje, że gospodarstwo ma nie tylko prestiż, ale także staje się interesującym partnerem biznesowym

Najpierw dobrze jest wprowadzić dobry zintegrowany system zarządzania gospodarstwem. W obecnych czasach to duże udogodnienie, zwłaszcza dla większych gospodarstw. Jeżeli chcemy otrzymać certyfikaty, taki system upraszcza optymalizowanie każdego rodzaju procedur. Dobrze jest wyszukać taki, który będzie łatwy w obsłudze i jasno będzie prezentował wszelkie ważne dla nas dane. Z łatwością można znaleźć firmy oferujące tego typu rozwiązania. By gospodarstwo mogło się stać naprawdę europejskim biznesem takiego typu wdrożenie sap wdrożenia jest obowiązkowe.