W jaki sposób leczyć depresję sezonową?

W jaki sposób leczyć depresję sezonową?

Depresja jest jedną z najpoważniejszych chorób, gdyż wprowadza chorego w groźny stan, który w niektórych przypadkach może skończyć się chociażby samobójstwem. Na szczęście dzisiaj dużo więcej osób jest świadomych tego, że depresja nie jest powodem do wstydu więc szuka pomocy u fachowców. Odrębnym gatunkiem jest depresja sezonowa, jaka przeważnie występuje w okolicach miesięcy jesiennych i kończy się wiosną. Naukowcy nie znają prawdziwych powodów występowania tego zjawiska, niemniej podejrzewa się, że obniżenie nastroju w miesiącach jesiennych oraz zimowych może być spowodowane przeważnie niskimi temperaturami i brakiem światła słonecznego. Gdy odczuwa się smutek, bezpodstawny lęk oraz niechęć do kontaktów z innymi ludźmi, być może cierpi się na depresje sezonową. Trzeba podkreślić, że schorzenie to występuje częściej u kobiet. Ponadto, może dotykać także dzieci. Jak w takiej sytuacji walczyć z tego rodzaju wrogiem?

depresja

Autor: micadew
Źródło: http://www.flickr.com
Najczęściej wykorzystywana jest psychoterapia. Czasami niezbędne jest także zażywanie leków przeciwdepresyjnych. Poleca się też wyjazd do państw, w których pogoda jest bardziej słoneczna. Interesującą oraz coraz częściej wykorzystywaną alternatywą jest też fototerapia, czyli leczenie światłem. Lampy emitują zazwyczaj światło, jakiego moc przekracza próg 2500 luksów. Naświetla się za ich pomocą oczy czy obszar, który znajduje się poniżej kolana. Trzeba zaznaczyć, że światło, chociaż przypomina promieniowanie słoneczne, jest oczywiście bezpieczne, gdyż lampy posiadają stosowne filtry. Co ciekawe, ta opcja leczenia okazuje się być faktycznie dosyć skuteczna i pomaga nawet do 80% chorych. Na dodatek, terapia światłem najczęściej nie generuje jakichkolwiek skutków ubocznych, co jest jej znaczną zaletą (idź do artykułu o światłoterapii).

Dzisiaj lampy (więcej informacji lampa sufitowa tuba) wykorzystywane w fototerapii można bez problemu kupić oraz postawić w swoim mieszkaniu lub biurze. Są coraz powszechniej stosowne, szczególnie, że sporo mówi się o schorzeniach depresyjnych i ludzie są skłonni do rozpoznawania niepokojących objawów również w swoim przypadku. Na szczęście rośnie więc świadomość społeczeństwa. Gdy w czasie zimy i jesieni odczuwa się przygnębiający nastrój, warto zdecydować się na terapię najlepiej światłem, która daje możliwość na przetrwanie do wiosny i cieszenie się doskonałym samopoczuciem – wybierz najlepszą lampę antydepresyjną.