Tworzywa dobre do produkcji betonu

Tworzywa dobre do produkcji betonu

Kiedyś ludzie mieli nieco ograniczony asortyment materiałów budowlanych, ponieważ nie posiadali mocnego spoiwa, które pozwoliłoby im na takie połączenie określonych elementów, aby budynek w rzeczywistości cechował się wysoką wytrzymałością. Obecnie na szczęście jest już do dyspozycji beton, często stosowany w pracach budowlanych. Jego produkcja nie jest skomplikowana, a jednym z najistotniejszych składników są oczywiście kruszywa do betonu. Kruszywa mają sypką postać, tym sposobem znakomicie nadają się do podobnych celów.

kopalnia

Autor: peter castleton
Źródło: http://www.flickr.com

Przeważnie są pochodzenia naturalnego, jak na przykład żwir, lub (program dla spedycji i transportu) sztuczne. Dzielone są również ze względu na grubość poszczególnych ziaren. Poza tym, kruszywa cechują się różną wytrzymałością.
Źródłem, dającym możliwość na pozyskiwanie kruszyw naturalnych, jest oczywiście kopalnia kruszyw (więcej…). W Polsce dość często funkcjonują tak zwane „żwirownie”, a więc wielkie tereny, na jakich wydobywany jest żwir, jeden z najbardziej powszechnych rodzajów tych tworzyw. Poza tym, pozyskiwany jest piasek czy żwir płukany. W takich kopalniach nie tylko pozyskuje się kruszywa, ale często też przygotowuje ich mieszanki, przystosowane do zastosowania, przykładowo w betonie. Na terenie takich kopalni obecny jest z reguły naprawdę zaawansowany park maszynowy – głównie koparki, jakie dają szansę na szybkie wydobywanie dosyć dużych ilości tworzywa.

Przemysł wydobywczy

Autor: Pavel P.
Źródło: http://www.flickr.com

Często latem takie kopalnie przeobrażają się w kąpieliska, ponieważ pofałdowanie obszaru powoduje, że szybko napełnia się on wodą. Rzecz jasna, kąpanie się w takich miejscach jest zdecydowanie zabronione, gdyż dno nie jest równe. Polskie kopalnie kruszyw z roku na rok stają się coraz bardziej nowoczesne, gdyż ich właściciele znakomicie zdają sobie sprawę z tego, że im lepsze maszyny zastosują, tym otrzymanie kruszyw będzie bardziej efektywne. Naturalnie, najbardziej opłacalne jest pozyskiwanie jak największej ilości materiału, tym bardziej, że zapotrzebowanie jest obecnie naprawdę dosyć duże. Ogromna ilość inwestycji budowlanych sprawia, że beton jest produktem naprawdę niezbędnym, a co za tym idzie, jego produkcja musi wzrosnąć. Z tego względu kopalni kruszyw jest z roku na rok coraz więcej.