Transport morski to z pewnością istotna sprawa dla polskich przedsiębiorstw

Transport morski to z pewnością istotna sprawa dla polskich przedsiębiorstw

Wreszcie jakaś optymistyczna wiadomość: może miesiąc temu zostaliśmy eksporterem netto. W uproszczeniu: więcej eksportujemy, niż importujemy. Oczywiście wieczni narzekacze twierdzą, że to niefajnie, bo byłoby atrakcyjniej, gdybyśmy skupili się wyłącznie na konsumpcjach oraz świadczeniu usług, ale można powiedzieć, iż miłośnik nieustannego uskarżania się będzie twierdził, że w lutym jest za zimno, a w lipcu będzie poszukiwał miejsca, gdzie jest zimno.

załadunek w porcie

To doskonale, że polskie firmy ciągle powiększają sprzedaż za granicę, ponieważ to powoduje, iż mają sporo więcej pieniędzy. Przeciętny polski konsument nadal jest biedniejszy, aniżeli człowiek z Berlina, Brugii czy Melbourne, a więc śmiało eksportujmy!

Poza tym, naszym wzorem jest RFN: zapamiętajmy, że nasi zamożni sąsiedzi swój wielki sukces gospodarczy oparli na właśnie eksporcie. Chociaż są dużo mniejszym krajem, aniżeli USA albo Chiny, produkują prawie tyle co oni. Kiedy weźmiemy w rachubę stopień produkcji na głowę, spostrzeżemy, iż Niemcy to ogromna potęga gospodarcza. Ciężko w takim razie nie docenić ich bardzo dużego geniuszu. Ciężko także nie wziąć przykładu z takiej nacji, która jest w sumie naszym przyjacielem. Postarajmy się przynajmniej tak podchodzić do naszych sąsiadów. Bo bogaci to oni bez cienia wątpliwości są!

Kiedy eksport wzrasta, niejako z automatu wzrasta również popyt na transport morski (więcej – ). Wiadoma sytuacja: statki są dosyć ślimacze, ale przynajmniej idzie załadować na nie sporo produktów. Dużo eksportujemy do RFN, Holandii

statek

bądź Rosji, zatem statki są zbędne, ale w przypadku Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych, Brazylii bądź Afryki ciężko nie skorzystać ze statków.

Bardzo dobrze, że chociaż często nie jesteśmy za bardzo usatysfakcjonowani z czasu transportu (kliknij link transport samochodu z anglii) morskiego, to jednakowoż jakoś ekonomia jest stworzona w taki sposób, iż dla zagranicznych przedsiębiorstw perspektywa nieco dłuższego czekania nie stwarza ogromnego problemu. Na sam koniec jeszcze jedna optymistyczna wiadomość: spedycja morska w Polsce prężnie się rozwija, być może za jakiś czas nareszcie polskie porty będą w ścisłej czołówce. Więcej na ten