Szeroki zakres psychologicznej terapii, czyli do kogo zwracać się ze swoim problemem?

Psycholog jest zawodem działającym na pograniczu innych zawodów: psychiatry, psychoterapeuty czy coacha. Od zajęć nauczycielskich w szkole przez rozwój osobisty po uprawnienia psychiatry – na każdej tej płaszczyźnie przedmiotem oddziaływania i „hartowania” jest nasza psychika. Mając problemy w jednej z przestrzeni życiowych wybierzemy psychologa specjalizującego się w wybranej „działce”.

psycholog

Źródło: flickr.com
Istota tego zawodu jest stara jak świat i… geneza problemów psychicznych człowieka. Psychologowie działają w kilku przestrzeniach życiowych, które składają się na ich specjalność. Specjaliści badający zmianę i przyswajanie nowych procesów przez człowieka to psychologowie związani z rozwojem osobistym. Tutaj polem badawczy jest człowiek, jako stworzenie ciągle rozwijające się, od urodzin po sędziwą starość, kiedy kończy się rozwój, a zaczyna odpoczynek. Psycholog – więcej szczegółów – (idź na mój blog) to zwłaszcza człowiek-inspirator naprowadzający na nieodkryte tory życia. W dość podobnej przestrzeni, nastawionej jednak na środowisko zewnętrzne działa psycholog społeczny. Bada on zachowania ludzi względem innych, większych instytucji i całych społeczności. Za zaburzenia osobowości, lęki czy depresje odpowiada psychologia kliniczna. Specjaliści tego typu badają i przesłuchują ludzi przejawiających dłuższy, permanentny stres. Przyczyny, jak to u człowieka bywa, są skomplikowane, poczynając od podłoża genetycznego przez objawy lękowe, bezsenności, po poważne depresje.

Psycholog kliniczny motywuje pacjentów przez rozmowę i wskazywanie bodźców naprawy i inspiracji. Jego celem jest postawienie pacjenta na „nogi”, odmianę destrukcyjnego wewnętrznie pojmowania świata lub osób. Są w końcu psychologowie sądowi, zajmujący się zachowaniami świadków i wszystkich zeznających przed sądami.

Podobny fascynujący artykuł przedstawiany jest tutaj, zatem odwiedź witrynę szyldy nowy sącz i sprawdź, jakie informacje tam przeczytasz. One także Cię zainteresują.

Psycholog (na jego stronie), jako lekarz duszy, łączy uniwersalną, schematyczną wiedzę z teorii z indywidualnością w podchodzeniu do pacjentów. To nie tylko magister psychologii – to nie wystarczy. To także specjalista doskonalący się w studiowaniu przypadków. Korzysta z wiedzy zdobytej naukowo lub w kontakcie z pacjentami w pracach ankietowych. Pracuje w miejscach zależnych od jego specjalności: szpitalach, szkołach, poradniach psychiatrycznych, instytucjach rynku pracy, sądach itp.