Szeroki zakres psychologicznej terapii, czyli do kogo zwracać się ze swoim problemem?

Szeroki zakres psychologicznej terapii, czyli do kogo zwracać się ze swoim problemem?

Psycholog jest zawodem działającym na pograniczu innych zawodów: psychiatry, psychoterapeuty czy coacha. Od zajęć nauczycielskich w szkole przez rozwój osobisty po uprawnienia psychiatry – na każdej tej płaszczyźnie przedmiotem oddziaływania i „hartowania” jest nasza psychika. Mając problemy w jednej z przestrzeni życiowych wybierzemy psychologa specjalizującego się w wybranej „działce”.

psycholog

Źródło: flickr.com
Istota tego zawodu jest stara jak świat i… geneza problemów psychicznych człowieka. Psychologowie działają w kilku przestrzeniach życiowych, które składają się na ich specjalność. Specjaliści badający zmianę i przyswajanie nowych procesów przez człowieka to psychologowie związani z rozwojem osobistym. Tutaj polem badawczy jest człowiek, jako stworzenie ciągle rozwijające się, od urodzin po sędziwą starość, kiedy kończy się rozwój, a zaczyna odpoczynek. Psycholog – poznaj naszą firmę – (idź na mój blog) to zwłaszcza człowiek-inspirator naprowadzający na nieodkryte tory życia. W dość podobnej przestrzeni, nastawionej jednak na środowisko zewnętrzne działa psycholog (https://pracowniasolutio.pl/) społeczny. Bada on zachowania ludzi względem innych, większych instytucji i całych społeczności. Za zaburzenia osobowości, lęki czy depresje odpowiada psychologia kliniczna. Specjaliści tego typu badają i przesłuchują ludzi przejawiających dłuższy, permanentny stres. Przyczyny, jak to u człowieka bywa, są skomplikowane, poczynając od podłoża genetycznego przez objawy lękowe, bezsenności, po poważne depresje.

Psycholog kliniczny motywuje pacjentów przez rozmowę i wskazywanie bodźców naprawy i inspiracji. Jego celem jest postawienie pacjenta na „nogi”, odmianę destrukcyjnego wewnętrznie pojmowania świata lub osób. Są w końcu psychologowie sądowi, zajmujący się zachowaniami świadków i wszystkich zeznających przed sądami. Psycholog (na jego stronie), jako lekarz duszy, łączy uniwersalną, schematyczną wiedzę z teorii z indywidualnością w podchodzeniu do pacjentów. To nie tylko magister psychologii – to nie wystarczy. To także specjalista doskonalący się w studiowaniu przypadków. Korzysta z wiedzy zdobytej naukowo lub w kontakcie z pacjentami w pracach ankietowych. Pracuje w miejscach zależnych od jego specjalności: szpitalach, szkołach, poradniach psychiatrycznych, instytucjach rynku pracy, sądach itp.