Stara maksyma mówi, że w życiu człowieka są tylko dwie konieczne sprawy

Stare powiedzenie głosi, że w życiu człowieka będą tylko dwie konieczne sprawy, przed którymi się nie ucieknie, czyli podatki i śmierć. Faktycznie przed śmiercią nie ma ucieczki, mimo że wiele osób próbuje to wszelkimi, czasem bardzo szalonymi metodami dokonać. Natomiast co do podatków, to tu już aż tak strasznie nie będzie, można oczywiście próbować zatajać swoje dochody, co też wiele osób robi, lecz czy się to będzie opłacać, to już trzeba dobrze przemyśleć.

analiza podatkowa

Autor: Images Money
Źródło: http://www.flickr.com
Chociaż da się tak zrobić tylko w przypadku podatku dochodowego, bowiem i tak każdy z nas, kto robi zakupy w sklepie czy tankuje paliwo, sporą daninę w cenie towaru musi zapłacić. Wielu ludzi ich nie dostrzega, bo zwyczajnie są wliczone w ceny, za to dużo bardziej przykre i bolesne są daniny od zarobków, jakie każdy obywatel będzie musiał co roku zapłacić od tego, co zarobił w ostatnim czasie. W przypadku ludzi zatrudnionych na etat zaliczki pod kątem podatku odprowadzane są przez pracodawcę, więc jeżeli ktoś nie będzie miał żadnego odliczenia, to praktycznie rozliczenie może się sprowadzić do wysłania zeznania podatkowego. Znacznie więcej pracy (zobacz wniosek urlopowy wzór) mają właściciele firm, bo oni muszą sporo pomyśleć, aby zapłacić jak najmniej.
Nasze przepisy prawne precyzyjnie formułują zasady, które obowiązują podczas składania podatkowych zeznań. trzeba złożyć do końca kwietnia roku następnego. Brak złożenia pitu w tym terminie skutkować będzie dużymi kłopotami, nawet niekiedy z z dotkliwą karą finansową, tak więc z pewnością nie warto spóźniać się ze złożeniem pitu. Jeżeli nie będzie się miało wszystkiego przygotowanego, to korzystniej zeznanie wysłać w jakiejkolwiek formie i później złożyć korektę, niż nie złożyć go w ogóle (informacje od księgowych). Zresztą czasu jest całkiem sporo, rafio i telewizja także głośno informują o zbliżającym się terminie, tak więc brak terminowego złożenia pitu najczęściej wynika zwyczajnie z lenistwa i lekceważenia. Szczególnie że powoli zmieniają się możliwości składania zeznań, które pozwalają na szybkie i wygodne przekazanie pitu do skarbówki, takie jak na przykład wysłanie go przez internet.