
I ja również zalecam wam tę formę powiększania pieniędzy. Stopa dochodu jest dość niska, a zysk przychodzi po wielu latach, lecz jednak jest to stabilna operacja finansowa nie zagrożona ryzykiem przekrętu i straty włożonych pieniędzy. Opiszę teraz trzy interesujące typy inwestowania. Najpierw omówię obligacje skarbowe
Obligacje skarbowe są papierami wartościowymi, emitowanymi przez państwo w celu zrównoważenia deficytu finansów. Krajowi nad Wisłą ruina nie grozi, to znaczy, że ludzie mogą spać dobrze, czekając na zysk. Rada Ministrów zarządza raz na jakiś czas nowe emisje obligacji. Pojawiają się różne terminy wykupu – najniższy okres to dwa lata, największy to dziesięć lat. Oprocentowanie jest zależne właśnie od tych zmiennych. Indywidualnych inwestorów dotyczy konkretny rodzaj dokumentu – obligacje oszczędnościowe. Obligacje rynkowe są emitowane dla biznesu i banków. Obligacje skarbowe są dopuszczone do obrotu rynkowego, tzn. możesz je odsprzedać.

Obligacje komunalne są wypuszczane przez instytucje municypalne i przez nie zabezpieczane. W ostatnich latach da się zauważyć silną tendencję pożyczkową naszych miast, zatem podaż obligacji jest dość duża. Inwestor, który zakupił obligacje komunalne, gratis ma w zestawie satysfakcję. Miło jest popatrzeć np. na drogę albo na most, wybudowany za nasz kredyt, prawda?
Trzecim dokumentem wartościowym, którym chciałem się dziś zająć, są listy zastawne. Nie są emitowane przez instytucje publiczne. Emitują je i handlują nimi banki hipoteczne. Mają miejsce w moim poradniku dlatego, że listy zastawne publiczne są zabezpieczane przez instytucje państwowe, takie jak Narodowy Bank Polski czy MF.