Słowniczek podatkowy

Słowniczek podatkowy

Co roku rzesze byłych studentów zaczyna pierwszą pracę. Nie istotne, czy jest to czasowa praca na umowę śmieciową, czy etat (wciąż spora rzadkość), młody człowiek powinien przyswoić sobie parę istotnych wiadomości, związanych z systemem fiskalnym. Są przecież na świecie dwie rzeczy, od których nie da się uciec: podatki i zgon.

Każdy młody pracownik przekona się o tym, gdy ujrzy, ile pieniędzy zabiera się z jego wynagrodzenia.

PIT 36 – rozwińmy skrót: Personal Income Tax. Taką daninę musi uiszczać każdy Polak, który nie prowadzi prywatnej działalności biznesowej. Ale co oznacza tajemnicza liczba? Otóż jest to numer formularza deklaracji podatkowej. Jeśli uiszczasz podatek dochodowy na własną rękę, musisz wysłać właśnie ten formularz.

Dokumenty

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

PIT 37 – ten kwestionariusz jest przeznaczony dla pracownika, za którego daniny odprowadza pracodawca. Jest to swego rodzaju dowód na podejrzliwość w stosunku do obywatela, ponieważ mimo faktu, że za niego się uiszcza podatki, trzeba jeszcze raz udokumentować dochody i należną daninę. Zobacz więcej na evido.pl.

VAT – jak już na pewno zauważyliście, literka T tutaj reprezentuje wyraz Tax. Następne dwa wyrazy to Value Added. Jest to podatek niebezpośredni, który uiszcza każdy, kto nabywa jakikolwiek artykuł w sklepie. W Polsce istnieje parę stawek daniny VAT, największa wynosi dwadzieścia trzy procent.

Akcyza – to specjalna danina, która gwarantuje budżetowi państwa spore przychody. Akcyza to przyczyna, dla której paliwo i napoje wyskokowe są tak kosztowne.

ZUS – ogromny urząd, który odpowiada za wypłacanie wszelkiego typu rent i emerytur. To właśnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał lwią część twojej emerytury. Każda osoba, który pracuje na umowę o pracę, może być pewien, że zatrudniający płaci właściwe składki do ZUSu.

Urlop – pożądana przez wielu rzecz, przyznawana wyłącznie w wypadku etatów. Zatrudnieni na powszechnych umowach śmieciowych mogą go wcale nie dostać.