Segreguj odpady

Segreguj odpady

W końcu zainteresowaliśmy się naturą, a utylizacja odpadów śmieci nie jest abstrakcją. Nawyk oddzielania plastikowych opakowań od reszty śmieci jest już coraz powszechniejszy. Jednak to nie jest wystarczające. Segregowanie odpadów jest problematyczne.

Odpady

Źródło: www.utylinia.pl

Wiele osób zauważa, że segregowanie odpadów nie byłoby kłopotem, gdyby wszędzie postawiono odpowiednio oznakowane kosze – przetestuj kosze paletowe – pojemniki metalowe – na odpady: zielone (szkło), niebieskie (papier), żółte (plastik) . To prawda – większe blokowiska mają takie, ale to jeszcze nie jest norma. Brak takich koszów to tylko wymówka, bo tam, gdzie są kolorowe pojemniki, mieszkańcy nieraz nie używają ich.

Śmieci przed wyrzuceniem trzeba dobrze przyszykować. Wyrzucając szklane słoiki, trzeba usunąć zakrętki, a zeszyty i gazety, zanim staną się makulaturą powinny zostać bez metalowych elementów. Nie da się ukryć, że wyrzucamy butelki z plastiku nie zgniatając i w dodatku zakręcone – spróbujmy, w końcu to nie jest problemem.

Co zrobić ze starą baterią?
Polskie domy magazynują niebezpieczne śmieci. Nie tylko odpady przemysłowe sprawiają problemy. Zużyte baterie i termometry najcześciej są wyrzucane na zwykłe śmietniki. Ta sama sytuacja dotyczy środków owadobójczych i różnych szkodliwych substancji. W wielu skepach są odpowiednie kosze na odpady niebezpieczne, jednak klienci niekoniecznie ich używają. Nie interesuje ich, że segregacja odpadów jest ważnym zadaniem, w końcu to my je produkujemy.

Wyrzuć elektroodpady
W czasie remontów i wiosennych porządków w domach tworzą się kłopoty, gdzie wyrzucić zbędną lodówkę albo telewizor. Nie ma porzeby, bo przecież wszyscy nie raz widzieli AGD przy śmietniku pod blokiem. Dla ułatwienia życia, we wszystkich miastach organizowany jest odbiór odpadów takich jak np. zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny i przy okazji utylizacja. Można się łatwo zorientować. Na Dolnym Śląsku zbiórka kłopotliwych śmieci ma miejsce w największym centrum handlowym cyklicznie. Każdy może oddać problematyczne śmieci i zamienia ja na upominek. Gminy oprócz tego tworzą specjalne punkty, które odbierają bez opłat tego typu odpady (polecamy link tu…) od mieszkańców. Działają też różne przedsiębiorstwa, których zadaniem jest odbiór i utylizacja odpadów niebezpiecznych (przeczytaj więcej).