Segregacja odpadów to ostatnio nośny temat. Meble też mamy możliwość utylizować

Odpadki to rosnący problem naszej planety. Corocznie na naszym globie produkuje się kilkaset milionów ton śmieci i odpadków, z jakich jedynie część z nich jest właściwie wykorzystana ponownie. Reszta wywożona jest na nielegalnie działające wysypiska, do mórz, rzek i lasów, coraz bardziej zanieczyszczając środowisko. Niejednej osobie może się wydawać, że problem śmieci nie będzie ich dotyczył, i zwyczajnie nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele sami mogą zrobić w tej kwestii.

pojemniki na śmieci, segregacja odpadów

Źródło: http://environmental.kingspan.pl/

Wystarczy jednak przez jakiś czas przyglądnąć temu, jak i co jest wyrzucane, i dokonać kilku drobnych poprawek, aby poprawić swoje działania w temacie recyklingu. Po pierwsze można zacząć od segregacji śmieci. Wiele z nich bez najmniejszego problemu można ponownie użyć. Puszki z metalu, szklane butelki oraz słoiki, suche czasopisma, kartony i opakowania oraz wszelakie butelki i kubki z plastiku – wszystko to idealnie nadaje się do ponownego przetworzenia. Starczy tylko trochę chęci i wysiłku, żeby wszystkie te surowce odpowiednio uporządkować i wrzucać do odpowiednich pojemników.

szafa

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com

Na szczęście w większości krajów zaczyna się kłaść coraz większą presję na odpowiednie wykorzystanie wtórnych surowców, a podstawą tego powinna być właściwa ich segregacja już w każdym domu. Nie wymaga to dużych nakładów finansowych i wysiłku, raczej zmienienia domowych przyzwyczajeń. Właściwe posortowanie śmieci w domu i potem powkładanie ich do właściwego pojemnika sprawia, że firmy odbierające śmieci dostają je w takiej postaci, że dużo prostsza jest ich późniejsza obróbka. Najprostszy nawet podział, na metale, szkło, papier, plastiki i odpady (adres tej strony) komunalne może bardzo dużo dać, gdyż w dużym stopni zwiększa możliwości pozbieranych odpadków do dalszej obróbki. Warto również zadbać o odpowiednie działanie z odpadami wielkogabarytowymi, na przykład takimi jak meble albo zużyty sprzęt RTV lub AGD. Na wielu osiedlach można w określone dni takie odpady złożyć w śmietniku i zostanie on zabrany przez firmę, która się zajmuje wywozem odpadów. Można też samemu takiej firmy poszukać, wystarczy w wyszukiwarce internetowej wpisać słowa utylizacja mebli Warszawa i dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.