Ścieżki kariery

Ścieżki kariery

W przyszłym roku będziesz absolwentem liceum i nie wybrałeś jeszcze, na jakie studia się udać? Zachęcamy do przeczytania tego poradnika – jest szansa, że dzięki niemu wszystko stanie się prostsze.

Wydaje się, że współcześnie obiecującym kierunkiem są studia informatyczne.

laptop w firmie IT

Autor: Cory M. Grenier
Źródło: http://www.flickr.com
Oferty pracy dla programisty w sieci są niesamowicie liczne. Powód jest jasny – jest to poszukiwany przez ludzi z human resources fach. Informatyków szuka dziś wiele firm w naszym kraju.

Są to firmy z różnych obszarów ekonomii – programista jest szukany głównie przez firmy robiące programy, a także te szukające kogoś, kto zbuduje dla niej wygodny program, który znacznie usprawni jej pracę. Jeżeli twoim celem jest praca w Oracle (praca w oracle w bądź innym informatycznym gigancie, musisz naprawdę mocno się starać.

Jeżeli wolisz kierunki humanistyczne, wszystko masz mniej łatwe. Dziś w Polsce jest zbyt wielu psychologów. Musisz pobuszować w ofertach oświatowych renomowanych uniwersytetów, by namierzyć te studia, które nie są tak popularne. Fajnym i przyszłościowym wyborem mogą być studia językowe. Wybierz naukę jakiegoś niezwykłego języka. Zerkając na aktualną sytuację ekonomiczną, wartościowym wyjściem wydają się studia sinologiczne.

Pamiętaj, że nie należy patrzeć wyłącznie na aktualną sytuację gospodarki. Studia (sprawdź tutaj) zakończysz po 5 latach, do tej chwili sporo może się zmienić. Nie zapominaj też, że nie każdy musi iść na uniwersytet. Teraz szkoły wyższe są zatłoczone. Produkują tysiące magistrów każdego roku – to oznacza, że tytuł nie ma takiego znaczenia, jak wcześniej. Może mądrzej jest pójść na jakieś kursy, by opanować prawdziwy zawód? A może rozsądnymwyjściem okaże się realizowanie swoich pasji? Przecież tak wielu znanych ludzi to samoucy, którzy nie poszli na studia…