Rynek nieruchomości w obliczu kryzysu

Rynek nieruchomości w obliczu kryzysu

Polski rynek nieruchomości nie uchronił się przed światowym kryzysem gospodarczym z 2007 roku. Podniesienie przez banki wymogów kredytowych i wzrost cen materiałów budowlanych spowodowało zmniejszenie popytu na nieruchomości. W ostatnich latach uwarunkowania zmieniły się na lepsze a ilość zapytań w wyszukiwarkach np. „mieszkania Warszawa” wzrosła jednak czy możemy ze spokojem spoglądać w przyszłość?

budowa

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations
Polski rynek nieruchomości systematycznie odradza się po załamaniu w 2007 roku i aktualnie znajduje się w bez wątpienia lepszej kondycji. Chłonność rynku systematycznie wzrasta. W czasach niepewności związanej z utrzymaniem się na stanowisku coraz częściej ludzie powołują do życia własne firmy tworząc w ten sposób popyt na lokale biurowe i handlowe. Po zastoju z okresu między latami 2008-2009 również inwestorzy zagraniczni zaczęli od nowa angażować swoje środki na rynku. W największych polskich miastach agencje nieruchomości nie tylko obserwują wzrosty sprzedaży biur, ale też można zauważyć wzrastające zainteresowanie wynajmem. Już w ciągu pierwszych 9 miesięcy 2011 roku ilość transakcji na rynku nieruchomości komercyjnych osiągnęła poziom z całego roku 2010.

Podobnie rozwija się rynek mieszkań. Problemy banków wywołały zmniejszenie zaufania do tych instytucji czyniąc inwestycje w nieruchomości interesującą możliwością lokaty oszczędności. Ponadto niezmiennie mimo kryzysu rosnąca stopa życia w naszym kraju powoduje utrzymanie dosyć dobrego poziomu popytu na mieszkania szczególnie w większych miastach. Firmy oferujące nieruchomości (https://www.omeganieruchomosci.pl/www.omeganieruchomosci.pl) również coraz efektywniej potrafią wytypować najistotniejsze wymagania ludzi i dobierać do nich swoje projekty.

Jeśli chodzi o aktywność inwestorów, agencji pośrednictwa i kupujących na rynku nieruchomości Warszawa jest pewnym liderem chociaż ilość nowych projektów budowlanych oraz zawieranych transakcji rośnie we wszystkich większych miastach w Polsce. Jeśli sytuacja gospodarcza w kraju oraz na świecie nie pogorszy się w najbliższym czasie można będzie oczekiwać dobrego roku 2012 dla rynku nieruchomości.

Jeżeli budujesz dom więcej informacji można znaleźć na stronie Bud.