Przewozy towarów – jeden z najpopularniejszych usług

W zasadzie każdy towar, który jest oferowany w sklepach musi być w jakiś sposób do nich dostarczony. Najczęściej odbywa się to przy pomocy firm transportowych, które przewożą zamówione przez współpracujące sklepy produkty. Lecz dystrybucja towarów handlowych to jedynie niewielka część szeroko pojętych transportowych usług. Firmy zajmujące się tą branżą działają na krajowych rynkach, lecz także coraz chętniej zajmują się transportem z pozostałych krajów europejskich.

Samochód dostawczy, transport

Autor: Mattox
Źródło: http://www.sxc.hu
Do najchętniej stosowanych form transportu zalicza się transport drogowy, za pomocą mniejszych lub większych samochodów ciężarowych. Usługami takimi zajmuje się wiele przedsiębiorstw, część z nich posiada flotę kilkunastu pojazdów, a czasami są to kierowcy, posiadający tylko jedno auto ( myjnia bezdotykowa franczyza ) i przewożą towary po wszystkich krajach Europy. Niektórym wydawać się może, że usługi transportowe to proste i łatwe zajęcie, ale prawda jest zupełnie inna. Każdy kierowca, który spędza całe dnie w kabinie ciężarówki potwierdzi, że jest to praca ciężka, wymagająca i na pewno niebezpieczna (dodatkowe info).

ciężarówki

Autor: AngieD.
Źródło: http://www.flickr.com

Wielu nastolatków myśli o tym, żeby siedzieć za kierownicą wielkiego samochodu i przemierzać tysiące kilometrów przez wszystkie kraje Europy. Jednak w rzeczywistości praca kierowcy ciężarówki nie jest ani romantyczna, ani przyjemna, a przeważnie ciężka i nudna. Kierowcy mają bardzo napięty harmonogram, a jednocześnie muszą przestrzegać rygorystycznych norm i przepisów, które regulują ich pracę. Czasami przewożą produkty, które łatwo mogą się zepsuć, więc trasa powinna być pokonana odpowiednio szybko, a każda nieprzewidziana okoliczność taka jak korki, wypadki czy nieoznaczone objazdy bardzo mogą skomplikować organizację jazdy. Poza tym przepisy wymagają, aby kierujący prowadził tylko przez kilka godzin, a później konieczny jest odpoczynek od kierownicy. Z tego też powodu właściciele firm planując przykładowo transport transport usługi Wrocław z Włoch w samochodzie lokują dwóch kierowców, prowadzących na zmianę. Gdy jeden z nich jedzie, to drugi w tym czasie ma odpoczynek, i tym sposobem ciężarówka cały czas jest w trasie. Jeśli kierowca byłby sam, to przewiezienie danego ładunku mogłoby trwać dwa razy więcej niż gdy ciężarówka jest kierowana przez dwójkę prowadzących.