Prawo pracy – co trzeba wiedzieć, decydując się na umowę o pracę?

Prawo pracy – co trzeba wiedzieć, decydując się na umowę o pracę?

Zarówno osoby decydujące się na pracę, jak i ci, którzy zatrudniają mają konkretne obowiązki, które są wynikiem obowiązującego na terenie naszego kraju kodeksu pracy. Każdy pracownik, który wykonuje swoje obowiązki na podstawie umowy o pracę ma ustalony czas pracy. Aktualnie jest to osiem godzin każdego dnia, czyli czterdzieści godzin przez cały tydzień. Jeśli wynikających z kodeksu ośmiu godzinach osoba zatrudniona musi nadal być obecna w pracy, powstają nadgodziny.

kodeks pracy

Autor: photologue_np
Źródło: http://www.flickr.com
Jak mówi kodeks pracy za nadgodziny pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi wolnego dnia bądź wypłacić dodatkowe wynagrodzenie. Zasady wynagradzania bądź udzielania dni wolnych za pracę poza ustawowymi godzinami pracy także reguluje kodeks pracy (Media IT). Osoby , które są zatrudnione, które chcą skorzystać z pomocy medycznej w placówkach służby zdrowia o charakterze publicznych nie muszą już mieć przy sobie dokumentu, który potwierdza, że mają prawo do skorzystania z pomocy lekarza. Jeszcze kilka lat temu dowodem ubezpieczenia była legitymacja ubezpieczeniowa. Stosowana kiedyś legitymacja ubezpieczeniowa została zastąpiona elektroniczną weryfikacją uprawnień świadczeniobiorców, czyli dobrze sprawdzającym się systemem eWUŚ (jak wygląda legitymacja ubezpieczeniowa).

VAT

Autor: Jeff Djevdet
Źródło: http://www.flickr.com
Od 1993 roku obowiązuje w Polsce podatek od usług i towarów który nazywa się potocznie podatkiem VAT. W 2004 roku, po naszym wejściu do Unii Europejskiej pojawiła się konieczność wprowadzenia zmian o tym podatku.

Jeśli ta kwestia Cię intryguje, to kliknij tutaj, ponieważ bardzo zbliżone tematy zawiera właśnie ten serwis (https://www.winski.pl/ochrona-znakow-towarowych.html). On również jest ciekawy.

Najmniejsza stawka podatku VAT to obecnie 15%. Od 2011 roku do końca roku 2016 na terenie naszego kraju najniższą stosowaną stawką jest 23%. Konkretne towary oraz usługi są objęte mniejszymi stawkami. Stawki te to obecnie 5 i 8 %. Pięcioprocentowy podatek VAT naliczany jest na przykład na artykuły spożywcze , a także na książki. W każdym państwie , które jest członkiem Unii Europejskiej stosowane są odmienne stawki tego podatku. Największe stawki stosowane są na Węgrzech. W lipcu 2015 roku zdecydowano się wprowadzić zmiany w podatku VAT. Na skutek tych zmian dodano załącznik numer 11 do ustawy o VAT. Wprowadzony załącznik numer 11 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów, które zostały objęte odwrotnym mechanizmem obciążenia w przypadku podatku VAT. Na liście tej znajduje się między innymi sprzęt elektroniczny (załącznik nr 11 do ustawy o vat). Od 1 lipca 2015 roku nabywcy laptopów, telefonów, notebooków, tabletów i konsol do gier zobowiązani się poinformować o przeprowadzonych transakcjach.