prawidłowo troszczyć o czystość wentylacji i klimatyzacji?

prawidłowo troszczyć o czystość wentylacji i klimatyzacji?

Mało kto wie, że nie tylko doskonała jakość systemu klimatyzacji i wentylacji, montowanych w budynku stanowi gwarancję ich dobrej wydajności oraz poprawnego funkcjonowania. Poza serwisowaniem, do powinności właściciela, zarządcy budynku bądź pracodawcy należy ponadto regularne dbanie o ich czystość. Dlaczego?

Groźne siedliska chorób i drobnoustrojów

instalacje teletechniczne

Źródło: atende.pl

Brudne systemy wentylacji (więcej o projektowanie wentylacji wrocław Purevent projektowanie wentylacji) i klimatyzacji wypełnia brud, kurz, a także bezlik groźnych bakterii, wirusów i drobnoustrojów. Jeżeli tak zaniedbany system znajduje się np. w biurowcu, wówczas osoby które w nim pracują, na cały etat, mogą nabawić się uciążliwych alergii, może także zwiększyć się zachorowalność na choroby górnych dróg oddechowych. Skrajnym przypadkiem zachorowań, które można nabyć w takich uwarunkowaniach, jest legienelloza – częsty powód zapalenia płuc, a sporadycznie nawet śmierci. Jej objawy przypominają anginę.

Pracownicy pomieszczeń wyposażonych w systemy klimatyzacji częściej również narażeni są na różne przypadłości górnych dróg oddechowych, których objawami mogą być: ostry ból gardła, cieknący katar i gorączka.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 1999 roku w sprawie ogólnych przepisów BHP, obowiązek konieczności konserwowania oraz utrzymania w odpowiedniej czystości systemów klimatyzacji i wentylacji (dowiedz się więcej o systemy wentylacji wrocław -> http://purevent.pl/) należy do pracodawcy. Niespełnienie tej powinności może kosztować 1-2 tys, zł kary, a wniosek zostanie skierowany do sądu wtedy wyrok może wynieść nawet 30 tys. grzywny. Jak więc właściwie dbać o stan czystości obu systemów aby nie płacić kar?

W obu systemach najczęściej awariom ulegają filtry. Wymienia się je co najmniej raz do roku. Gdy otoczenie wokół budynku jest silnie zanieczyszczone wymian filtrów należy wówczas robić nawet do 2 razy w tygodniu. Najczęściej używa się filtrów włóknowych – poliestrowe, szklane, poliuretanowe lub lateksowe. Mniej chętnie stosuje się filtry z węglem aktywnym, chociaż cieszą się lepsza oceną od włókninowych gdyż zatrzymują więcej substancji gazowych, eliminują zapachy oraz wygłuszają hałasy.