Prawa autorskie w Sieci – co warto wiedzieć o ich egzekwowaniu oraz naruszaniu

Prawa autorskie w Sieci – co warto wiedzieć o ich egzekwowaniu oraz naruszaniu

W dzisiejszych czasach prawa autorskie w internecie są tematem niezwykle często poruszanym, w szczególności, że zazwyczaj to właśnie w Sieci dochodzi do naruszania praw autorskich. Częstokroć zdarza się tak, że wykonujemy to nieumyślnie, aczkolwiek łamanie praw autorskich może nieść za sobą znaczne konsekwencje, bo autor danego dzieła – czy to książki, filmu, zdjęcia czy płyty – w sytuacji złamania jego praw autorskich ma przepis do egzekwowania odpowiedzialności karnej i cywilnej.

Bez wątpienia więc należałoby dowiedzieć się czym są prawa autorskie osobiste JWP i w jaki sposób korzystać z Sieci, aby ich nie złamać.

Zgodnie z ustawą autorskie prawa osobiste dotyczą każdego aspektu pewnej aktywności twórczej o charakterze indywidualnym. Mogą to być nagrania muzyczne, książki oraz teksty wydawane w Internecie, nagrania filmowe i tak dalej. Wszelkie te objawy działalności twórczej automatycznie są objęte prawami autorskimi i podlegają ochronie prawnej.

Praca w chmurze

Autor: Samuel Mann
Źródło: http://www.flickr.com

Obecnie częstokroć ściągamy z Netu różnorodne pliki muzyczne, filmy i tak dalej. Jeśli korzystamy z nich tylko w celach osobistych, nie powielamy ich, nie sprzedajemy, nie zmieniamy ich formy i nie rozprzestrzeniamy ich dalej to nie naruszamy praw autorskich. Jest to tak zwany dopuszczalny zakres użytku indywidualnego, który nie narusza praw autorskich i nie jest przestępstwem. Niemniej jednak z całą pewnością w tych kwestiach trzeba zachować sporą ostrożność, gdyż pogwałcenie prawa autorskie to faktycznie cienka granica, którą nieraz bez trudu można pominąć.

Niesłychanie fascynujący artykuł, prawda? Jeżeli również tak sądzisz, to kliknij na inne pomocne artykuły (https://www.laoliva.pl/oliwa-do-smazenia), które pochłoną Cię kompletnie.

Polecamy

Przestępstwem a równocześnie naruszeniem praw autorskich jest upowszechnianie danych plików albo obrazów, do których nie mamy prawa. Taka sytuacja może się skończyć wysoką karą. Należałoby być ostrożnym, gdyż nawet zamieszczając czyjeś zdjęcie na swoim blogu bez zezwolenia tej osoby, nie mówiąc już o braku podanego autora jest już naruszeniem czyichś praw autorskich i może wywołać wysoką karę pieniężną a nawet skończyć się wejściem na drogę sądową.
Autor