Praca w Wałbrzychu

Praca w Wałbrzychu

Mimo, że od rozpoczęcia roku bezrobocie w powiecie wałbrzyskim zmalało o kilka procent, cały czas pozostaje najwyższe w kraju. Miasto od lat walczy z bezrobociem, na który miała wpływ likwidacja Dolnośląskiego Zagłębia Węglowego. W celu polepszenia niepokojącej sytuacji na tamtejszym rynku pracy, miasto powołało w 1997 roku Wałbrzyską Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Dzięki tej inicjatywie, okolicą zaczęli interesować się inwestorzy, w związku z czym swą siedzibę mają tu nowe zakłady pracy. Wybudowane zostały fabryki Toyoty, Cersanitu czy Metzelera. Strefa okazała się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, a jej intensywny postęp docenił nawet Financial Times, nadając 3 miejsce w klasyfikacji najlepiej rokujących stref ekonomicznych w Europie.

praca jako inzynier budowy

Autor: TAFE SA Electrical Engineering
Źródło: http://www.flickr.com

Współczesny rynek pracy tak gwałtownie się zmienia, że te profesje, na które jeszcze niedawno był popyt, w tej chwili nie napotykają się z tak dużym zainteresowaniem. Jakie profesje mają w tej chwili największe zapotrzebowanie? (Zobacz też praca inżynier budowy) Pracodawcy deklarują, że największe braki występują w grupie doświadczonych pracowników fizycznych, i to różnych branż oraz specjalności. Pomimo widocznego zastoju w branży budowlanej nadal istnieją utrudnienia z zatrudnieniem betoniarzy, zbrojarzy czy operatorów dźwigów. Obecnie znalezienie dobrego, kompetentnego stolarza, również czasem graniczy z cudem. Jeśli więc lubimy swój fach, nie bierzmy pod uwagę kupna biletu lotniczego za granicę, lecz zacznijmy od poszukiwań pracy za sprawą internetu. Portale, fora, wyszukiwarki pomogą nam, gdy podamy poszukiwaną frazę, np. oferty pracy Wałbrzych, praca stolarz.

A może chcemy posiadać własną działalność? Nie musimy rezygnować z własnych planów, gdyż w realizacji marzeń przyjść nam mogą z pomocą dotacje.
W Wałbrzychu często bezrobotni, wychodzą z własną inicjatywą i powołują do życia własne działalności, zazwyczaj w branży motoryzacyjnej. Mimo, iż warsztatów samochodowych występuje sporo na terenie miasta, nikt nie narzeka na zajęcia. (Link: praca szwaczka) Zadowoleniem może napawać fakt, iż właśnie zawitała do nas wiosna, a w parze z nią prace sezonowe i szansa na niższe bezrobocie.