Poszukiwanie pracy to wyzwanie. Jak się za to zabrać?

Poszukiwanie pracy to wyzwanie. Jak się za to zabrać?

Poszukiwanie pracy to na pewno spory stres, zwłaszcza wtedy, gdy rynek nie przelewa się w ofertach. Nie posiadanie pracy powoduje frustrację, ponieważ nie gwarantuje nam pieniędzy na utrzymanie i zaspokajanie najistotniejszych potrzeb. Rynek pracy jest wymagający. Od kandydatów oczekuje się coraz więcej, aczkolwiek wciąż priorytetem pozostaje posiadanie dużych kompetencji miękkich.

Kompetencje miękkie? – typowemu Kowalskiemu, nie posiadającemu wiedzy z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi mało te pojęcia mówią. Tymczasem pod tym magicznym sformułowaniem kryją się kluczowe umiejętności tego rodzaju jak komunikatywność, kreatywność czy umiejętność pracy z innymi. Obok nich można wymienić kompetencje twarde, a zatem takie, które nabyliśmy w toku rozmaitego typu kursów czy szkoleń (np. umiejętność jazdy samochodem czy znajomość języków obcych). Zarówno jedne, jak i drugie są niezwykle istotne i powinny być odpowiednio podkreślone w CV. Tylko jak się za to wziąć?

Wskazówki o CV możemy wyszukać bez problemu między innymi w sieci, na różnych serwisach na temat HR-u, np. . Jednakże mimo dużej dostępności i to w licznych przypadkach za darmo, wiele osób nie korzysta z tego rodzaju porad, twierdząc, że to nie ma istotnego znaczenia w trakcie ubiegania się o pracę.

praca

Autor: Jim Larrison
Źródło: http://www.flickr.com

Tymczasem odpowiednio i profesjonalnie stworzone CV to wręcz priorytet, do tego, byśmy mogli znaleźć interesującą posadę na którą aplikujemy. Podobnie rzecz wygląda z przygotowaniem się do rozmowy kwalifikacyjnej, która czeka każdego kandydata szukającego pracy.

Sprawdź, co znajdziesz w najświeższym wpisie. Te materiały również z pewnością będą dla Ciebie zajmujące, gdyż przedstawiają pokrewną tematykę.

W większość przypadków idziemy na nią ze stresem, który nierzadko paraliżuje nas i może utrudnić całą rozmowę.

Tymczasem, jeśli przeanalizujemy możliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i poszukamy na nie odpowiedzi zanim pójdziemy na standardową rozmowę, możemy z większą śmiałością iść na tego rodzaju spotkania. Wskazówki na ! Im bardziej zatroszczymy się o nasze CV i im lepiej przygotujemy się na przyszłe rozmowy rekrutacyjne, tym mniej stresująco może przebiegać proces poszukiwania przez nas pracy. Pamiętajmy również, by nie poddawać się łatwo i nie załamywać się, gdy dotychczasowe poszukiwania nie dają żadnych pozytywnych skutków. Ma to nas zmotywować bowiem do dalszego działania.