Podróżujący niczym Polak

Podróżujący niczym Polak

Mawia się, iż Polaka zobaczysz w każdym miejscu na świecie? Coś w tej teorii jest, ponieważ gdziekolwiek się nie pojedzie, tam zawsze słychać polski język. Z jakich przesłanek się to bierze? Czy nasi rodacy tak lubią jeździć, czy gna ich do przodu jakaś tajemnicza moc? Jest parę przyczyn, dlaczego Polacy tak lubią wyjeżdżać? Pierwszym i głównym jest nawet nie chęć, a konieczność – za chlebem. Jest to jednakże temat bardziej zawiły i skomplikowany, o czym w dalszej części tekstu.

Lecący samolot

Autor: Joe Kunzler
Źródło: http://www.flickr.com

Każd to wie, że powód jest finansowy, przecież musimy za coś żyć, a w Polsce nie dość, że zarabia się dosyć umiarkowanie, to jeszcze niemożliwością jest się dorobić. Z jeszcze innej perspektywy, trudno bez kontaktów dac radę. W krajach zachodnich także istnieją kontakty i praca po znajomości, jednakże jakoś tam ludzie sobie lepiej życie układają. Wydaje się, iż główną takiego stanu przyczyną są porządne pieniądze nawet dla pracownika na niskim szczeblu. Przy tym wszystkim, można otrzymywać mało, a i tak stać nas na wiele rzeczy.

Jednocześnie, istnieje także odmienna przyczyna migracji naszych rodaków. W Polsce jest trochę – jak to nazywają niektórzy – „zbyt duszno”, i na pewno nie chodzi tu o warunki klimatyczne, lecz, zgadza się, o klimat, lecz ten wokół spraw politycznych, kwestii światopoglądowych, kościoła. Przykład pierwszy z brzegu: zapłodnienie in vitro czy pary homoseksualne.

Autobus wycieczkowy

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

W krajach zachodnich nie ma wokół tego typu spraw tyle zamieszania, bo tam każdy jest uważany bardziej jako partner do rozmowy, a nie worek do bicia czy opluwania. Z czego to wynika? Z kultury i historii, ale nie o tym teraz mowa, bo ten temat jest dość obszerny. Istotniejsze jest złapanie pewnego sensu w tego typu migracjach do Anglii czy Irlandii, nie zawsze chodzi jedynie o pieniądze, ale też o styl życia.

Jeśli zaciekawił Cię zaprezentowany temat, odwiedź serwis rejestracja znaków towarowych, gdzie znajdziesz obszerne informacje. Pogłęb swoje wiadomości.

Wiadomo, że w każdym, nawet najbardziej cywilizowanym kraju, znajdą się źli, niewdzięczni ludzie, jednocześnie powszechny klimat jest na pewno bardziej korzystny niż w Polsce.

Dzięki temu, że nasi rodacy tak chętnie migrują, firmy transportowe mają pełne ręce roboty. Największa liczba kursów odbywa się na Wyspy, Holandii i Niemiec, ale transport istnieje także do Francji i Szwajcarii. Dopóki dostęp do zachodnich rynków pracy będzie tak osiągalny, jak jest obecnie, nie wydaje się, by ta wyjazdowa tendencja się zmieniła. Zahaczając znów o naszą trudną historię, musieliśmy uciekać ze swojego kraju albo egzystować pod okupacją. Jesteśmy tak więc przyzwyczajeni do trudnych warunków.