Pakowanie towarów w folię

Bardzo wiele towarów jest obecnie pakowanych za pomocą folii. Niekiedy wręcz nie zwraca się uwagi na to dodane opakowanie, a tymczasem spełnia ono niezwykle ważną rolę. Tak jest między innymi w przypadku bombonierek. Folia pełni w przypadku bombonierek funkcję ochronną, gdyż zabezpiecza przez dostawaniem się obcych zapachów, przed czym niezbyt dobrze ochrania pudełko z kartonu. Zbliżona sytuacja jest z grami planszowymi czy puzzlami, także w tym przypadku folia ma funkcję ochronną. W tym przypadku jednak chroni przed wypadaniem i ginięciem niedużych elementów. Bardzo często występuje sytuacja, że folia razem z odmiennym materiałem wystarcza w zupełności do pakowania żywności. Obserwuje się to na przykładzie produktów garmażeryjnych, do których należą pierogi czy naleśniki, sprzedawane na tackach z tworzywa sztucznego. Wielką korzyścią z umieszczenia na górze przezroczystej folii jest fakt, że można przez nią sprawdzić, czy produkt nie jest spleśniały czy uszkodzony.

Typy folii

Pakowanie maszynowe

Źródło: www.vincent.pl

Jednym z najbardziej popularnych typów jest folia termokurczliwa. Z użyciem takiej folii pakowane są na przykład butelki czy puszki z napojami. W ten sposób towary są grupowane, co znacznie ułatwia ich przechowywanie i transport. Ten rodzaj folii używany jest również do pakowania akcesoriów papierniczych, szczególnie tych dostępnych w kompletach. Do bezpośredniego pakowania żywności stosowana jest folia spożywcza, używana w wielu gospodarstwach domowych. Oprócz tego niezwykle często używana jest też folia bąbelkowa, głównie do zabezpieczania delikatnych i łatwych w uszkodzeniu paczek.

Urządzenia do pakowania
Obecnie w dobie wszechobecnej automatyzacji rzecz jasna pakowanie towarów nie przebiega z użyciem siły rąk człowieka. W tym celu stworzono bowiem urządzenia takie jak na przykład owijarki po to, by móc odciążyć pracowników. Ich funkcją jest obsługa urządzeń i kontrolowanie, czy praca przebiega prawidłowo. Maszyny bywają rozmaite i posiadają zróżnicowaną moc Zależnie od potrzeb firmy. Ich ceny również się zmieniają. Poza owijarkami popularne są także rozmaite wiązarki, które również ułatwiają proces pakowania.