Ocena pracowników w firmach

Każda firma, niezależnie od wielkości, składa się z pojedynczych elementów, którymi są pracownicy. Tego rodzaju jednostek jest szczególnie wiele w największych firmach. Jasne jest z kolei, że im więcej jednostek ma się kontrolować, tym trudniej tego obowiązku dopełnić. Z kolei w przedsiębiorstwach, które zatrudniają dziesiątki czy nawet setki osób potrzebne jest sprawdzanie, czy pracownicy dobrze wykonują swoje zadania. Nieścisłości i uchybienia w pracy jednostek mogą bowiem stać się przyczyną gorszych rezultatów całej firmy.

pracownicy podczas spotkania biznesowego

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

Przydatne są więc profesjonalne metody kontrolowania rezultatów pracowników.

Czy zainteresował Cię nasz artykuł? Jeżeli odpowiesz twierdząco, to kliknij tu (http://www.reklamywiktor.pl/) i przeglądnij tam kolejne frapujące posty. Nie ociągaj się!

W tymDo tego celu wymyślono system oceny pracowniczej. W rozmaitych firmach ma on różne formy, jednak generalnie opiera się na tym samym. Ocena pracowników ma na celu wykazanie tego, w jaki sposób wypełniają swoje obowiązki i jakie ich działania przynoszą rezultaty (sprawdź aplikację elevato software). Do tego celu stosowane są rozmaite metody zaczerpnięte z psychologii.

Ocen tego rodzaju można dokonywać na wiele sposobów. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się ankiety i kwestionariusze, które uzupełniają pracownicy firm. Jest to sposób wygodny, jego podstawową zaletą jest to, że można zbadać więcej osób w tym samym momencie. Jedyne, co jest konieczne, to stworzenie ankiety i powielenie jej w wielu kopiach. Rozprowadzanie elementów tego rodzaju w obrębie firmy zazwyczaj nie nastręcza kłopotów, w szczególności gdy wysyła się kwestionariusze w wersji elektronicznej. Charakterystycznym rodzajem jest tak zwana ocena 360 stopni. (link) Jej celem jest zbadanie pojedynczego pracownika możliwie jak najdogłębniej.

Menedżer w pracy

Autor: reynermedia
Źródło: http://www.flickr.com

Przeorowadzanie oceny pracowniczej wywołuje wiele skutków. Przedsięwzięcia tego typu w większości przypadków dokonywane są regularnie, najczęściej raz w roku. Dla pracowników implikuje to bez wątpienia zwiększony poziom stresu wówczas, gdy ankiety są wykonywane. Dla pracodawców natomiast ocena okresowa pracownika jest dobrym źródłem informacji w kwestii tego, w jaki sposób on pracuje i czy poczynił postępy od czasu zatrudnienia w firmie. Dzięki temu zwierzchnicy mogą rozpocząć odpowiednie szkolenia czy też przyznawać podwyżki i awans.