Obligacje skarbowe i korporacyjne – co to jest?

Różnorodna oferta instrumentów finansowych przyczynia się do tego, że inwestorzy jak również osoby fizyczne, mogą odczuwać niepewność przed wyborem formy lokowania funduszy. Dla jednych i drugich zysk i bezpieczeństwo są priorytetową sprawą.

Giełda w Tokio

Autor: Stéfan
Źródło: flickr.com
Obligacje skarbowe oraz obligacje korporacyjne są świetnym pomysłem na inwestowanie pieniędzy. Wspomniane obligacje różnią się jednak od siebie, zatem warto zorientować się w różnicach zanim rozpocznie się inwestowanie. Nim podejmie się decyzje inwestycyjne warto prześledzić ofertę rynku finansowego i zapoznać się ze stopniem ryzyka poszczególnych form lokowania funduszy.

Obligacje Skarbu PaństwaObligacje skarbowe są papierami dłużnymi. Potwierdzają one udzielenie przez nabywcę pożyczki Skarbowi Państwa, który jest ich Emitentem. Skarb Państwa jest reprezentowany przez Ministerstwo Finansów. Zasada działania obligacji skarbowych polega na tym, że Emitent, czyli Skarb Państwa zaciągając pożyczkę u nabywcy jednocześnie zobowiązuje się do zwrócenia należnej kwoty z odsetkami w ustalonym czasie. Pieniądze, które Skarb Państwa otrzymuje z wypuszczenia na rynek obligacji skarbowych przekazuje na rozwój budownictwa, dofinansowanie służby zdrowia albo oświaty. Uzyskanymi w ten sposób funduszami może spłacić również wcześniej zaciągnięte długi. Inwestorzy chętnie korzystają z tej formy lokowania kapitału, ponieważ jest ona najmniej ryzykowna. Z uwagi na to, że emitentem obligacji skarbowych jest Skarb Państwa wykup obligacji od nabywców i co za tym idzie zwrot pożyczki jest zagwarantowany. Obligacje skarbowe (polecana strona: ) to forma średnio- i długookresowego lokowania kapitału. Nabywca może wybrać obligacje dwu-, trzy-, cztero- i dziesięcioletnie. Zaletą inwestowania w obligacje skarbowe jest możliwość dostępu do gotówki w terminie najbardziej odpowiednim dla nabywcy. Jeżeli nabywca zdecyduje się na wcześniejszą wypłatę gotówki jest to możliwe.

Czy poszukujesz teraz czegoś ciekawego? Jeśli tak, to zerknij na stronę (www.zlota-sowa.pl/nasze-uslugi/wyklejanie-pojazdow-uzytkowych/), która niewątpliwie okaże Ci się ekscytująca. Dotyczy ona zbliżonej problematyki.

Wypłaca je bez ryzyka utraty odsetek.

Obligacje emitowane przez korporacjeFirmy i przedsiębiorstwa potrzebowały zwiększenia możliwości lokowania pieniędzy, dlatego powstały obligacje korporacyjne. Emitowane przez korporacje, a nie Skarb Państwa, obligacje korporacyjne (więcej: zwane też obligacjami firmowymi, stanowią alternatywę dla lokat bankowych. Jedna z głównych różnic pomiędzy skarbowymi i korporacyjnymi obligacjami polega na tym, że w odróżnieniu do obligacji skarbowych cel emisji obligacji korporacyjnych jest niejasny. Korporacje nie muszą ujawniać celu ich emisji.

Dużym atutem obligacji korporacyjnych jest ich większa od obligacji skarbowych dochodowość. Ponadto obligacje korporacyjne są elastyczniejsze od kont bankowych, a dochody uzyskane dzięki nim są większe od dochodów uzyskanych dzięki tradycyjnym lokatom bankowym. Inwestowanie w obligacje firmowe daje indywidualnym inwestorom około 10 procent i jest znacznie wyższe od oprocentowania bankowych lokat (ok.3%). Jest to główna zaleta, przemawiająca na ich korzyść. Rynek obligacji korporacyjnych rozwija się bardzo dynamicznie ,a z roku na rok wartość emisji obligacji wzrasta.