O wizycie profilaktycznych u stomatologa

O wizycie profilaktycznych u stomatologa

Zęby, pomimo że zbudowane z bardzo wytrzymałego szkliwa, są narażone na z pozoru niegroźną chorobę – próchnicę. Za pojawienie się próchnicy są odpowiedzialne drobnoustroje żyjące w ustach, odżywiają się one cukrami zawartymi w przyswajanym jedzeniu, rozwijają się więc na pozostałościach pożywienia pozostałych między zębami.

W wyniku przetwarzania przez drobnoustroje próchniczne substancji, produkują one jako produkt dodatkowy metabolizmu kwasy, które powodują demineralizację trwałego szkliwa. Systematyczne mycie zębów zazwyczaj zapobiega tej groźnej chorobie, niektóre osoby jednak są bardziej podatne na oddziaływanie tego rodzaju bakterii. Kiedy szczoteczka do zębów zawodzi, należy udać się do stomatologa.

Plomby, wiertła, strzykawki

dentysta podczas zabiegu

Autor: Army Medicine
Źródło: http://www.flickr.com

Na podstawową higienę zębów składa się szczotkowanie zębów, płukanie jamy ustnej oraz nitkowanie przestrzeni międzyzębowych (zwłaszcza narażonych na wpływ bakterii). Kontrolna wizyta u stomatologa (zobacz http://stomatologiacichon.pl/stomatologia-estetyczna/) jest jednak zalecana nawet dla osób, które nie mają problemu z higieną. Próchnica na początkowym etapie rozwoju nie jest groźnym schorzeniem, zwykle wizyta u dentysty kończy się zaklejeniem zęba. Niekiedy jednak ubytek jest tak duży, że potrzebna jest interwencja lekarza. Endodonta, bo tak się ów specjalista nazywa, trudni się leczeniem tkanek zębów zlokalizowanych pod wierzchnią warstwą. Szczegóły na Interwencja dentysty polega najczęściej na tzw. leczeniu kanałowym – jest to długi proces składający się z zestawu zabiegów, jest on bolesny, dlatego też lepiej jest zapobiegać konieczności wizyt u tego lekarza.

Gdzie znaleźć specjalistę?

Usługi stomatologiczne w Polsce zaliczają się do jednych z najmniej kosztownych w Europie, dentystów jest wielu, a do najbardziej doświadczonych specjalistów trzeba się zapisywać na długo wcześniej. Żeby odszukać położony blisko gabinet dentystyczny, należy wyszukać w Internecie przykładowe hasło zawierające lokalizację, przykładowo „stomatolog Wrocław”. Wyszukiwarka pokaże plan miasta z zaznaczoną lokalizacją wszelkich gabinetów stomatologicznych, trzeba tylko znaleźć ten znajdujący się w najmniejszej odległości, np. i kliknąć na jego ikonę, by otrzymać dane kontaktowe. Rejestracja wizyty jest bezpłatna, dobrze jest jednak skontrolować, czy klinika stomatologiczna ma umowę z NFZ, jeśli nie – za usługę konieczne będzie pobranie opłaty.