O czym nie powinien zapomnieć debiutujący biznesmen – krótki poradnik

Zakładanie swojej działalności gospodarczej jest wymagające. Powinniśmy dopełnić licznych formalności, potrzebny jest kapitał początkowy oraz szczypta… szczęścia. O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Logo

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Swoja działalność gospodarcza zaczyna się od idei. Eksperci z zakresu biznesu rozwiewają wątpliwości – odnosząca sukcesy firma bazuje na wyjątkowym produkcie. Musi odpowiadać na potrzeby konsumentów i zaspokajać je. Najlepiej, aby wypełniało niszę na rynku, a zatem stanowiło towar lub usługę, jakich dotąd nikt nie proponował. Sam patent to jednakże za mało. Nasz produkt, chociaż byłby najwyższej jakości, nie przykuje uwagi konsumentów, jeżeli nie zatroszczymy się o jego należyte opakowanie. Pamiętajmy o roli odcieni – czerń pasuje do produktu luksusowego, niebieski – do towarów dedykowanych dla maluchów, zielony – do tych produkowanych naturalnie, a pomarańcz – do firm, które pragną zaakcentować swoją innowacyjność. Wybierając kolorystykę opakowania, pamiętajmy, że musi ona uzupełniać logotyp, to znaczy znak towarowy (czytaj dalej).

Absorbuje Cię tematyka omawiana w tym tekście? Zobacz poza tym też inne pokrewne treści – zwyczajnie wejdź tutaj (https://adwokat-konysz.pl/zakres-uslug/prawo-wlasnosci-intelektualnej/).

Powinniśmy delegować jego przygotowanie profesjonalnemu fachowcowi. Dzięki temu będzie ono oryginalne, przykuje uwagę potencjalnych konsumentów i umiejętnie nawiąże do charakterystyki towaru.

Sam znak towarowy to jednakże nie wszystko. Musimy zadbać o jego zabezpieczenie. Prawo ochronne na znak towarowy stoi po stronie jego posiadacza i zakłada kary dla tych, którzy chcą go sobie przypisać. Powinniśmy jednak pamiętać, że samo zlecenie zaprojektowania logotypu nie zapewnia jego zabezpieczenia. Jeżeli otwieramy firmę na Pomorzu, wpiszmy w wyszukiwarce hasło „biuro patentowe Gdańsk”, a otrzymamy dane najbliższej siedziby. Na miejscu uzyskamy wszystkie informacje, a urzędnicy wyjaśnią, jak funkcjonuje prawo ochronne na znak towarowy. Wykaz urzędów znajdziemy też na witrynie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Musimy jedynie kliknąć w obszar wyszukiwań i wprowadzić hasło „biuro patentowe Gdańsk”. Uzyskamy nie tylko dane urzędów, ale także wiadomości o różnego rodzaju ventach, konferencjach oraz linki do publikacji poświęconych tematowi.