O czym nie powinien zapomnieć debiutujący biznesmen – krótki poradnik

O czym nie powinien zapomnieć debiutujący biznesmen – krótki poradnik

Zakładanie swojej działalności gospodarczej jest wymagające. Powinniśmy dopełnić licznych formalności, potrzebny jest kapitał początkowy oraz szczypta… szczęścia. O czym jeszcze nie można zapomnieć?

Logo

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Swoja działalność gospodarcza zaczyna się od idei. Eksperci z zakresu biznesu rozwiewają wątpliwości – odnosząca sukcesy firma bazuje na wyjątkowym produkcie. Musi odpowiadać na potrzeby konsumentów i zaspokajać je. Najlepiej, aby wypełniało niszę na rynku, a zatem stanowiło towar lub usługę, jakich dotąd nikt nie proponował. Sam patent to jednakże za mało. Nasz produkt, chociaż byłby najwyższej jakości, nie przykuje uwagi konsumentów, jeżeli nie zatroszczymy się o jego należyte opakowanie. Pamiętajmy o roli odcieni – czerń pasuje do produktu luksusowego, niebieski – do towarów dedykowanych dla maluchów, zielony – do tych produkowanych naturalnie, a pomarańcz – do firm, które pragną zaakcentować swoją innowacyjność. Wybierając kolorystykę opakowania, pamiętajmy, że musi ona uzupełniać logotyp, to znaczy znak towarowy (czytaj dalej). Powinniśmy delegować jego przygotowanie profesjonalnemu fachowcowi. Dzięki temu będzie ono oryginalne, przykuje uwagę potencjalnych konsumentów i umiejętnie nawiąże do charakterystyki towaru.

Sam znak towarowy to jednakże nie wszystko. Musimy zadbać o jego zabezpieczenie. Prawo (zobacz również radca prawny wrocław) ochronne na znak towarowy stoi po stronie jego posiadacza i zakłada kary dla tych, którzy chcą go sobie przypisać. Powinniśmy jednak pamiętać, że samo zlecenie zaprojektowania logotypu nie zapewnia jego zabezpieczenia. Jeżeli otwieramy firmę na Pomorzu, wpiszmy w wyszukiwarce hasło „biuro patentowe Gdańsk”, a otrzymamy dane najbliższej siedziby. Na miejscu uzyskamy wszystkie informacje, a urzędnicy wyjaśnią, jak funkcjonuje prawo ochronne na znak towarowy. Wykaz urzędów znajdziemy też na witrynie internetowej Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Musimy jedynie kliknąć w obszar wyszukiwań i wprowadzić hasło „biuro patentowe Gdańsk”. Uzyskamy nie tylko dane (zobacz również wdrożenie rodo) urzędów, ale także wiadomości o różnego rodzaju ventach, konferencjach oraz linki do publikacji poświęconych tematowi.