O czym należy pamiętać jeżdżąc autem podczas zimy

O czym należy pamiętać jeżdżąc autem podczas zimy

Okres zimowy to okres, w którym trzeba zatroszczyć się o różne sprawy związane z użytkowaniem samochodu. Należy przed tym okresem zbadać samochód na stacji diagnostycznej, czy wszystkie części dobrze pracują, czy pojazd właściwie będzie się trzymał jezdni, czy trasa hamowania będzie odpowiednio krótka, aby zapewnić bezpieczeństwo, czy żadne z partii zawieszenia nie przyczyni się do tego, że pojazd będzie źle się prowadził i w ostateczności będzie to mogło być przyczyną kolizji.

Często kierowcy pojazdów nie myślą o wspomnianych niebezpieczeństwach. Problemy dnia codziennego przysłaniają czasami kwestie związane z bezpiecznym prowadzeniem, jednak trzeba wiedzieć, że te rzeczy mogą się okazać najważniejsze dla naszego życia i zdrowia. Jakie rzeczy powinno się sprawdzić w samochodzie przed zimą, aby podróżować bezpiecznie (system rop) i komfortowo?

opona z felga

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Po pierwsze należy zbadać hamulce. Przyczyniają się one bezpośrednio na skrócenie trasy hamowania. Jeśli nie chcesz wbić się komuś w tak zwany “tył”, sprawdź czy masz sprawne hamulce kliknij, zobacz, sprawdź. Bardzo ważne jest również zawieszenie. Dobrze działające wahacze czy układ kierowniczy nie tylko sprawią, że auto będzie szybko reagować, ale poza tym będzie dużo lepiej trzymać się nawierzchni. Kolejną sprawą, o jakiej powinno się pomyśleć jest oświetlenie. Sprawne światła umożliwiają znakomicie orientować się w sytuacji potencjalnego zagrożenia również po ciemku, do tego przyczyniają się do tego, że twój samochód sam jest dobrze widoczny. Niekiedy należy także nie zapominać o zmianie płynów hamulcowych, płynu w chłodnicy oraz o wymianie oleju, a przynajmniej o sprawdzeniu poziomu tych płynów. Jedną z najistotniejszych spraw jest jednak dobór stosownego ogumienia. Użytkownicy aut nierzadko nie wiedzą o tym, jak istotne są sprawne opony w czasie sezonu zimowego. Od czasu do czasu się zdarza, że właściciele samochodów podróżują w zimie na ogumieniu letnim, co bardzo pogłębia niebezpieczeństwo wypadku. Ogumienie zimowe jest mniej twarde od letnich opon a w dodatku posiada właściwie wyprofilowany bieżnik. Warto więc zainwestować także w dobre opony np. takich marek jak Hankook czy Dayton, które nie należą do najdroższych a bez wątpienia pozytywnie wpłyną na bezpieczeństwo jazdy.