Nie każdy mieszkaniec Polski ma dostęp do ogólnej kanalizacji — szczególnie mieszkańcy wsi

Ścieki to niemiły temat, ale dotyczy każdego z nas.
Pewnie wszyscy mieszkańcy aglomeracji nie myślą nad swoimi ściekami. Po prostu do ich budynku z mieszkaniami albo domku jednorodzinnego doprowadzona została dawno miejska kanalizacja.

zestaw

Autor: San José Library
Źródło: http://www.flickr.com
ściek

Źródło: pixabay.com
stylizacja

Autor: Jaroslav A. Polák
Źródło: http://www.flickr.com
Niestety mieszkańcy terenów wiejskich nie zawsze mają aż tak dużo szczęścia. Niezbyt zamożne albo bardzo wielkie gminy nie mogą sobie pozwolić na tak kosztowne inwestycje. Dlatego każdy o swe ścieki musi zatroszczyć się sami i wybrać miejsce na szambo. Według naszego prawa żaden ściek nie może być już odprowadzany do rzeki. Obecnie każdy dom, który jest zamieszkały, musi wykazać, że ich ściek spływa do szamba i to z zachowaniem wszystkich obowiązujących przepisów. Zatem powinniśmy zaznajomić się z istotnymi informacjami. Szambo w głównej mierze powinno być szczelne, by nie przedostawało się nic do gruntów. Trzeba posiadać zaświadczenie zakupu od spółki, która posiada atesty na swoje produkty. Po drugie trzeba wybrać wielkość zbiornika (uzależnione jest to od ilości osób mieszkających pod danym adresem) i materiał, z którego będzie wykonany. Istnieją szamba betonowe, żelbetonowe i na przykład również plastikowe. Trzeba także pamiętać o odległościach. Szambo powinno znajdować się co najmniej 15 m od domu oraz studni, a 7,5 m od granicy naszej ziemi. Nowoczesne pojemniki mają także czujnik napełniania się.

Wtedy będziemy wiedzieć, kiedy trzeba wezwać wóz (wóz paszowy) asenizacyjny, który przyjedzie oraz wyczyści szambo. Posiadają oni podpisaną umowę z gminą i wobec tego legalnie mogą za pracę wypisać fakturę.