Narzędzia oceniania pracowników przynoszące wymierne efekty

Narzędzia oceniania pracowników przynoszące wymierne efekty

Każda firma, niezależnie od wielkości, składa się z mniejszych jednostek, którymi są pracownicy. Tych jednostek jest bardzo dużo w przypadku największych korporacji. Wiadome jest z kolei, że im więcej elementów ma się mieć pod kontrolą, tym trudniej tego obowiązku dopełnić. Z kolei w przedsiębiorstwach, które zatrudniają dziesiątki czy wręcz setki ludzi niezbędne jest kontrolowanie, czy zatrudnieni właściwie wypełniają swoje obowiązki. Niedociągnięcia i uchybienia w pracy pojedynczych ludzi mogą bowiem stać się przyczyną gorszych wyników całej firmy.

Przydatne są więc profesjonalne metody określania efektów osób zatrudnionych. W tymDo tego celu stworzono system oceny pracowników (zobacz system oceny pracowników od W różnych firmach przybiera on różne kształty, jednak generalnie opiera się na tym samym. Ocena pracowników ma za zadanie pokazać to, w jaki sposób wypełniają swoje obowiązki i jakie ich działania przynoszą efekty. Do tego celu stosowane są różnorodne metody mające swe korzenie w psychologii.

Ocena pracownika

Autor: jvleis
Źródło: http://www.flickr.com

Metody oceny

Ocen tego rodzaju można dokonywać różnymi metodami. Zwykle do tego celu sporządza się ankiety i kwestionariusze, które uzupełniają zatrudnieni w firmach. Jest to sposób wygodny, jego podstawową zaletą jest to, że można zbadać więcej pracowników w tym samym momencie. Jedyne, co jest konieczne, to skonstruowanie ankiety i wykonanie jej w wielu kopiach. Rozpowszechnianie elementów tego rodzaju w obrębie przedsiębiorstwa zwykle nie nastręcza problemów, szczególnie gdy rozprowadza się kwestionariusze w wersji elektronicznej. Charakterystycznym typem jest tak zwana ocena 360 stopni (zobacz jakim sposobem przebiega ocena 360 stopni za pośrednictwem Elevato Software). Jej zadaniem jest przyjrzenie się pojedynczemu pracownikowi możliwie jak najdogłębniej.

Następstwa oceny

Przeorowadzanie oceny pracowników wywołuje wiele skutków.

Masz zamiar pogłębić swą wiedzę na temat przedstawiony w tym poście? Zatem namawiamy – kliknij link (http://www.secretclient.com/tajemniczy-klient/) i oglądaj następne ciekawe treści.

Oceny tego typu zwykle dokonywane są w regularnych odstępach, najczęściej raz do roku. Dla pracowników implikuje to na pewno podniesiony poziom stresu wówczas, gdy ankiety są przeprowadzane. Dla zwierzchników natomiast ocena okresowa pracownika jest rzetelnym źródłem informacji w kwestii tego, w jaki sposób on wykonuje zadania i czy poczynił postępy od czasu zatrudnienia w firmie. W ten sposób pracodawcy mogą rozpocząć odpowiednie szkolenia lub też przyznawać podwyżki i awans.