Najważniejsza umiejętność – przeprowadzenie pierwszej pomocy

Najważniejsza umiejętność – przeprowadzenie pierwszej pomocy

Nigdy nie mamy pewności co nastąpi po naszym wyjściu z domu. Możemy stać się świadkami omdlenia, czy wypadku drogowego, a przemierzana codziennie trasa do pracy może zamienić się dla nas w istny koszmar.

5 żelaznych zasad, jak radzić sobie z upałem

Autor: Grupa Scanmed Multimedis
Źródło: Grupa Scanmed Multimedis
W takich sytuacjach najważniejsze staje się to, żeby zachować zimną krew.
Najważniejszą umiejętnością, której nabiera każde dziecko podczas nauki w szkole powinno być udzielanie pierwszej pomocy. Sprawdzenie znajomości zasad udzielania jej winno być przeprowadzane wraz z z egzaminem maturalnym, bo każdy z nas powinien umieć prawidłowo zachować się w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia innych osób. Naturalnym jest to, że maluchy w podstawówce nie zdają sobie sprawy z zagrożenia wynikającego z nieznajomości tak ważnej sprawy, jaką może być pierwsza pomoc. Zadaniem rodziców i nauczycieli powinno być jednak pokazanie im wagi tej umiejętności. Nikomu źle się nie życzy, lecz wypadki mają miejsce i każdy może kiedyś być zmuszony do tego, aby uratować życie swoich bliskich, a do tego niezbędna jest pierwsza pomoc.. Wystarczy, że maluch zakrztusi się mlekiem i już trzeba będzie działać, a przecież nikt nie chciałby być świadkiem najgorszego w tym przypadku scenariusza.Wychodząc na siłownię, bądź pobiegać z przyjacielem, nam lub innej osobie może przytrafić się kontuzja. Warto wiedzieć jak się wtedy zachować i co robić w przypadku zwykłego zwichnięcia, lub w bardziej poważnej sytuacji, jaką może stać się nawet otwarte złamanie. Na szosie również nietrudno o wypadki. Podczas kursu prawa jazdy kwestia ta jest poruszana zwykle pobieżnie, a to przecież podstawowa sprawa dla osób chcących włączyć się do ruchu drogowego. Nawet nie biorąc udziału w wypadku, a będąc jego świadkiem, mamy obowiązek udzielić pierwszej pomocy w nim poszkodowanym.

By mogło się to stać musimy jednak wiedzieć jak to zrobić.
Mówi się, że „wypadki chodzą po ludziach”. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy już niejednej osobie uratowała zdrowie lub życie, a tylko od nas samych zależy, czy ich ilość będzie się zwiększać.