Na jakie kwestie zwrócić uwagę nabywając tensometr? Co jest najbardziej istotne? O jakiego rodzaju sprawach pamiętać?

Tensometry to podstawowy element każdej wagi elektronicznej, ale i urządzeń, dzięki jakim można zmierzyć siły ściskające lub naprężenia. Bardzo często spotykane są w układach automatyki, w tamtym miejscu bowiem mamy konieczność przeprowadzania różnorakich pomiarów wagowych, na przykład ciężaru zbiorników, jakie magazynują surowce. Co jeszcze powinniśmy wiedzieć na ten temat?

Czujniki takiego typu bardzo często mają miejsce pod podporami zbiornika lub peleciarki platformy, a kiedy je połączymy z właściwymi urządzeniami pomiarowymi, to można przeprowadzić pomiar mas lub dozowania surowców, jak również inne zadania. Tensometr oporowy działa tak, iż oparty jest na właściwości fizycznej drutu metalowego, która odnosi się do zmiany jego rezystencji elektrycznej. Dzieje się to wraz ze zmianą długości.
kształt

Źródło: pixabay.com

Drut oporowy jest naklejany za pomocą specjalnego kleju na element odkształcający się pod działaniem sił. Oporowy materiał czynnika ulega identycznym odkształceniom, niczym element, na który czujnik został naklejony. To jak czujniki są zrobione, jak sklejone, to oczywiście wiedza, którą mają firmy, które je zapewniają. Nie jest dokładnie znana, ale pomimo to można wyróżnić różne typy czujników. Najistotniejszy podział to ten, jaki zależy od kształtu oraz ułożenia elementu oporowego.
Jesteśmy w stanie wyróżnić tensometry wężykowe, kratowe, ale również oporowe foliowe.

Takie ostatnie są najczęściej wykorzystywane, ponieważ mają też największą ilość zalet. Ułożone są z siatki rezystencyjnej pod postacią wężykową, jaka jest wykonana na cienkiej metalowej folii, jaka jest sklejona klejem z podkładką nośną.