Na jakich zasadach przebiega rozliczanie podatku VAT? Co warto o nim wiedzieć?

Na jakich zasadach przebiega rozliczanie podatku VAT? Co warto o nim wiedzieć?

Jakiś czas temu zaczęły obowiązywać nowe regulacje prawne dotyczące rozliczania podatku VAT w przypadku sprzedaży produktów, które są objęte obciążeniem odwrotnym. Trzeba przede wszystkim podkreślić, że rozliczanie podatku VAT od sprzedaży towarów czy usług to obowiązek sprzedawcy. Jednak jeżeli chodzi o produkty, o których stanowi załącznik nr 11 do ustawy o vat materia wygląda odmiennie.

wyliczenia podatkowe

Autor: chrstphre ㋛ campbell
Źródło: http://www.flickr.com

Mowa o produktach, co do których obowiązek rozliczenia VAT z tytułu dostawy towaru przechodzi na nabywcę. Oprócz produktów, o których stanowi załącznik nr 11 do ustawy o VAT, mechanizm jest stosowany, gdy zrealizowane są przesłanki z art. 17 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Warto podkreślić, że z obowiązkiem podatkowym zaczynamy mieć do czynienia w chwili wydania towaru lub w momencie, w którym usługa zostaje wykonana, ewentualnie w momencie, w którym doszło do wystawienia faktury, ale nie po upływie 7 dni od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Dla zaciekawionych: nr 11 do ustawy o vat.

Przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarcza musi być w określonym czasie składana deklaracja VAT. Podatnik jest zobligowany wiedzieć, jaka deklaracja VAT jest mu dedykowana. Zazwyczaj stosowane formularze to: VAT-7, VAT-7K, VAT-7D. Na przykład, VAT-7 jest przeznaczony dla przedsiębiorców, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym co miesiąc, rozliczanie raz na kwartał dokonywane jest na formularzu VAT-7K. Coś interesującego: etyka biznesu.

Należy nadmienić, że otwieranie działalności gospodarczej wiąże się ze sporymi wyzwaniami. Musimy dopełnić wielu formalności. Na stawiającym pierwsze kroki przedsiębiorcy ciąży sporo obowiązków. Łatwo się w tym wszystkim pomylić. Sprawowanie pieczy nad księgowością to bardzo trudna materia, którą czasem dobrze jest przekazać specjaliście. Nietrudno o pomyłki w procedurze rozliczania VAT. Etyka biznesu to też kwestia, z którą styka się osoba rozwijająca własne przedsiębiorstwo. Tu propozycje: deklaracje do składania podatku vat.

jak obliczyć podatek

Autor: eFile989
Źródło: http://www.flickr.com

Jej zasady najlepiej odkrywać w praktyce. Należy jednak pamiętać, że etyka biznesu jest złożona przynajmniej z dwóch elementów. Etyczne prowadzenie działalności to nie tylko bowiem działanie zgodnie z literą prawa, ale także na podstawie cenionych norm społecznych.