Monitorowanie pracowników powinno mieć miejsce zgodnie z konkretnymi prawami

Monitorowanie pracowników powinno mieć miejsce zgodnie z konkretnymi prawami

Funkcjonujemy w czasach, gdzie co chwilę instalowane okazują się kamery, które mniej albo bardziej uważnie śledzą każdy nasz ruch. Przez to również znacznie rzadziej jesteśmy zaskoczeni informacją, że również nasz pracodawca założył na terenie firmy kamery, aby mieć szansę nas obserwować i sprawdzać czy wydajnie i z zaangażowaniem wypełniamy swoje zadania.

monitoring

Monitorowanie pracowników powinno się dziać tylko w określonych miejscach

Pewnie że takie monitorowanie pracowników powinno mieć miejsce według jasno opisanych zasad, a pracodawca za nieprzestrzeganie ich ma szansę nawet być pociągnięty do odpowiedzialności finansowej. Dlatego między innymi kamery mają szansę być zamontowane jedynie tam, gdzie wypełniamy własne zadania względem przedsiębiorstwa, a zatem nie mają szansy znajdować się w szatniach, na stołówce albo w toaletach, wyjątkiem okazuje się jedynie podejrzenie kradzieży. Natomiast o kamerach zamontowanych przy naszym stanowisku pracy, musimy być wyraźnie powiadomieni, ponieważ dyrektor nie może tego robić z ukrycia.

Sprawdzanie rozmów prywatnych okazuje się niedopuszczalne

Gdy monitorowanie podwładnych ma miejsce przez nagrywanie, a taśmy okazują się

monitoring

archiwizowane, to musi się to dziać zgodnie z ochroną danych osobowych. Przez to powinny się one pojawiać w oddzielnym pomieszczeniu, odpowiednio zabezpieczonym, aby nie można było łatwo się do niego dostać. Co więcej mają szansę być sprawdzane tylko telefony służbowe i też takie maile, sprawdzanie rozmów czy e-maili prywatnych będzie podlegało karze, przez to prezes nie ma szansy się dopuszczać takich rzeczy, ponieważ zostanie oskarżony o naruszenie dóbr osobistych, z czym będzie wiązała się kara zadośćuczynienia.

Szef ma możliwość w ten sposób kontrolować podwładnych

Pracodawca posiada możliwość kontrolować podwładnego, przez nagrywanie jego działań, ale musi się trzymać dokładnych wytycznych, za złamanie których grozi mu dotkliwa kara. Mimo wszystko nie ma co się dziwić, że coraz częściej wykorzystywana okazuje się ta forma monitoringu, gdyż zezwala ona dokładnie skontrolować podwładnego oraz w razie potrzeby pokazać mu, gdzie zrobił błąd.