Mieszkaniowa wspólnota – rola

Mieszkaniowa wspólnota – rola

Kupując mieszkanie w bloku mieszkalnym właściciel automatycznie zostaje jednym z członków wspólnoty. Wydawać się to może nieco dziwne, lecz tak jest naprawdę. Podczas budowania obiektu developer jest właścicielem działki, a w chwili transakcji zakupu na każdego z lokatorów jest przekazana własność nabytego mieszkania.

Po sprzedaży wszystkich mieszkań pozostaje jeszcze część wspólna budynku, czyli schody, korytarze, windy i właśnie te elementy w swoje władanie przejmuje wraz z działką wspólnota mieszkańców. W nawiązaniu do ustawy o własności lokali już w chwili zakupu pierwszego mieszkania od developera pojawia się moment powstania mieszkaniowej wspólnoty, a w skład jej muszą wejść wszyscy mieszkańcy. Nie potrzeba się do niej zapisywać, nie można się również wypisać, po prostu każdy właściciel mieszkania automatycznie do takiej wspólnoty będzie należał.

Wspólnota mieszkaniowa ma bardzo odpowiedzialne zadanie.

bloki

Autor: Times Square Public Relations
Źródło: Times Square Public Relations

Pierwsze zebranie jest najczęściej zwoływane przez developera, i właśnie wtedy nastąpić powinno ostateczne scedowanie odpowiedzialności za daną kredytem (zobacz pożyczka pod zastaw gruntów rolnych) – więcej na Do zadań wspólnoty należeć będzie w pierwszej kolejności dbanie o stan budynku, planowanie modernizacji i remontów a także sprzątanie i wywóz śmieci. Wszystkimi sprawami powinien zajmować się zarząd wspólnoty mieszkańców, przeważnie wybierany właśnie w czasie pierwszych zebrań. Członkowie oraz zarząd co roku ustalają zadania na następny rok, w jakich dokładnie określa się zaplanowane wydatki na nadchodzące miesiące, a także ustalają kwoty opłat czynszowych. Często się zdarza, że wspólnota mieszkaniowa podejmuje decyzję o tym, aby zarządzanie wszystkimi sprawami związanymi z administracją budynku przekazać na zewnątrz. Liczne wspólnoty mieszkaniowe w Łodzi są zarządzane poprzez firmy z zewnątrz i tego typu rozwiązanie świetnie będzie się sprawdzać w rzeczywistości.porządne informacje dysk dla psówOddanie organizacyjnych spraw wyspecjalizowanej firmie może pozwolić na spore oszczędzenie czasu i pieniędzy jej członków, przede wszystkim dlatego, że pracują w niej ludzie doskonale znający się na wszystkich problemach pojawiających się podczas użytkowania budynków.