Kontuzja podczas uprawiania sportu? Nie martw się na zapas, wypróbuj najlepszą terapię

Jedziesz na nartach, stok jest fantastycznie przygotowany, śnieg świeży, ale dobrze ubity, słońce pięknie świeci, a niebieskie niebo mówi nam, że to będzie cudowny urlop. Jeździsz calutki dzień, w następny dzień to samo, podczas trzeciego dnia przekonujesz się, że stok jest już trochę w gorszym stanie. Twierdzisz, że to wszystko przez wysoką temperaturę (wzrosła dzisiaj do blisko ośmiu kresek na plusie), a także przez coraz większą ilość narciarzy. To już nie to samo, jeździsz jednakże niezmordowanie, aż w końcu… zaliczasz upadek. Na tyle poważny to incydent, iż jesteś zmuszony zrezygnować z szusowania już do końca zimowych wakacji. A co dalej?

jogging

Autor: Vladimir Yaitskiy
Źródło: http://www.flickr.com
Nie jest to za bardzo miłe, gdy w trakcie wakacji należy udać się do specjalisty. Co to w ogóle za wypoczynek? Nie ma jednakże innego sposobu wyjścia z tej sytuacji. Na szczęście trafiliśmy na świetnego fachowca, ponieważ aktualnie ten urlop wspominamy, z jednej strony, jako tragedię, lecz z innej strony doceniamy, iż tak się to wszystko potoczyło. Ciągle możemy jeździć na nartach, a po pamiętnej kontuzji nie ma już prawie śladu. Co takiego zalecił lekarz? Terapię czynnikami wzrostu.

Za tą intrygującą nazwą znajduje się cudowna terapia, w której główną rolę odgrywają białka. Ich zadaniem jest stymulowanie procesów naprawczych, a również odnowa tkanek, które uległy uszkodzeniu. Największa ich ilość pojawia się w ziarnistościach płytek krwi, to dokładnie z nich czynniki są przekazywane, gdy tkanki ulegają uszkodzeniu. Ma to miejsce w czasie procesu krzepnięcia krwi. Dzięki czynnikom wzrostu następuje szybkie przetransportowanie komórek do miejsca, gdzie zaszło uszkodzenie.

Warto dodać, że terapia czynnikami wzrostu prp zyskuje coraz więcej zwolenników. Coraz powszechniej korzysta się z niej w różnych działach medycyny w zakresie stymulacji gojenia tkanek. Na przykład, w ortopedii znajdują przeznaczenie w kwestii przyśpieszenia zrostu kostnego, a jednocześnie gojenia tkanek miękkich (mięśnie, ścięgna). Warto wspomnieć, że czynniki wzrostu nie zaliczają się do dziedziny leków uniwersalnych, co znaczy, że nie można nimi uleczyć każdego schorzenia, jednak jego zastosowanie naprawdę jest dość szerokie.

Pamiętaj, że kontuzja nie oznacza od razu zakończenia twojej amatorskiej lub zawodowej kariery, bo dzięki tego typu odkrywczym terapiom, jak opisana terapia (dowiedz się więcej) czynnikami wzrostu, wszystko staje się możliwe.