Komunikujemy się tak, jak dane środowisko, w jakim funkcjonujemy

Komunikujemy się tak, jak dane środowisko, w jakim funkcjonujemy

W każdej pracy znajdziemy konkretną prawidłowość. W każdej dziedzinie powtarza się pewna znana wszystkim oczywistość – nowomowa pracownicza i nieodzowne do tego narzędzia. O narzędziach możemy powiedzieć jasno: bez nich nie ma pracy. Przecież pracując w biurze nie obejdziemy się bez sprzętu komputerowego, a hydraulik z niczym nie da rady bez konkretnego klucza. To samo możemy powiedzieć o wielu innych, mniej i bardziej oczywistych zawodach. Co jednakże z czymś mniej, lecz jednak powszechnym: ze specyficzną nowomową pracowniczą?

praca

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com
Przedmioty, jak to przedmioty, można nawet przyznać: „koń jaki jest każdy widzi”. Trudno sobie wyobrazić informatyka bez sprzętu komputerowego czy taryfiarza bez auta. Budowlaniec nie wzniesie domu bez odpowiedniego sprzętu, a kucharz nie ugotuje smakowitych dań bez odpowiednich składników. Są jednakże przedmioty oczywiste, widoczne od razu, rozpoznawalne przez wszystkich, istnieją też jednak tego typu, które są nieodzownie pomocnym uzupełnieniem do podstawowego sprzętu. Jeśli na przykład pracownik jest wyposażony w kombinezon robotniczy (wybierz tę stronę) to uznamy to za pewnik, lecz skoro posiada już rękawice antywibracyjne (), to stwierdzimy, że ten pracownik może się pochwalić lepszym wyposażeniem. Z przedmiotami nie ma kłopotu, są po prostu, jedne się zmieniają stając się lepsze, następne już na zawsze nie zmienią swojej formy.

Odmiennie prezentuje się sprawa z tak zwaną nowomową, czyli branżową gwarą. Łatwo jest stworzyć swój własny, unikatowy język, ale co najważniejsze nie

praca

Autor: Dell Inc.
Źródło: http://www.flickr.com

kreuje się go na siłę, on sam zjawia się jako naturalny proces. Własny język mają pracownicy budowlani i zatrudnienie w korporacji, taksówkarze i informatycy. Największą zaletą i wadą tego zjawiska jest jego hermetyczność. Z jednej strony zaleta, ponieważ dzięki sprawnej branżowej komunikacji osoby zainteresowane mogą prędko się ze sobą skontaktować. Wadą jest jednakże to, że jeśli laik ma coś zrozumieć może mieć kłopot. Dość często osoba, która mówi na co dzień tego typu językiem przenosi te zwroty na język z innymi, niewtajemniczonymi w daną tematyką, klientami. Kreuje to poważne problemy natury komunikacyjnej.

Trzeba jednakowoż uczciwie potwierdzić, iż gdyby zebrać wszystkie pozytywy i negatywy tegoż osobliwego języka, to na pewno otrzymamy plusów. Jeśli bowiem przebywamy w konkretnym środowisku to mówimy tak, jak to środowisko, przez co lepiej się rozumiemy.