Kluczowe przepisy systemu podatkowego dla posiadaczy firm

Kluczowe przepisy systemu podatkowego dla posiadaczy firm

Prowadząc przedsiębiorstwo pamiętać należy o wszystkich formalnościach dotyczących rozliczeń za dany rok podatkowy. Warto zapoznać się z systemem takiego rozliczenia, jest to zasada memoriałowa. Opiera się ona na zasadzie, że w księgach rachunkowych powinniśmy ująć wszystkie przychody, które zobyliśmy w danym roku rozliczeniowym. W myśl tej regulacji wpływy zatwierdza się w czasie ich pojawienia się, a nie już po otrzymaniu wpłaty czy przelewu. Na przykład w sytuacji, gdy właściciel przedsiębiorstwa uzyskał formalnie środki pod koniec grudnia 2015 r, ale środki pojawiły się na koncie dopiero początkiem stycznia 2016 r. Taki przychód, jak oznajmia zasada memoriałowa, jest zaliczany do roku 2015.

samochód używany

Autor: FotoSleuth
Źródło: http://www.flickr.com
W celu dokładniejszego wyjaśnienia tego mechanizmu, poprzeć się można opisem następującej sytuacji (z Ceny Biznesu).

Zainteresował Cię ten temat? Jeżeli tak, to przejdź do następnego zagadnienia i czytaj (https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zwolnienie-lekarskie-w-okresie-wypowiedzenia) o tym, co bardzo Cię zajmuje.

Jeśli uposażenie pracownika za miesiąc grudzień, zostaje uregulowane dopiero w styczniu przyszłego roku, pracodawca w myśl tej zasady musi rozliczyć się z należności przypadających na grudzień. Nie jest istotna termin zrealizowania transakcji, lecz jej zawarcia. Oczywiście należy wiedzieć, że stosownym podatkiem objęta jest również sprzedaż samochodów używanych

Jeżeli prowadzący działalność gospodarczą zamierza sprzedać samochód firmowy musi zaznajomić się z przepisami regulującymi opodatkowanie takiej sprzedaży. Rozeznanie o opodatkowaniu za sprzedaż samochodów używanych uwarunkowane jest od charakteru eksploatacji pojazdu. Należy określić, czy był on stosowany jedynie do wypełniania obowiązków zawodowych czy również do celów prywatnych. Jest to kluczowe do ustalenia wysokości sumy zwrotu podatku.

Rozwój technologii i sieci internetowej znacznie uprościł sposób rozliczania się. Wygodną dla nas formą stały się tak zwane e podatki (więcej na temat e podatków). Dzięki sieci internetowej większość z nas zyskuje sporą ilość czasu nie stojąc w kolejkach Urzędu Skarbowego.

Jeśli masz ochotę znaleźć materiały na prezentowany temat, to przejdź tam (https://ubezpieczenia-gcu.pl/) i przejrzyj pozostałe informacje odnośnie przedstawianego zagadnienia.

Ten wygodny sposób rozliczania niezwykle uprościła procedurę wymaganych formalności. Podczas planowania własnej działalności gospodarczej należy koniecznie zapoznać się z kwestią rozliczenia podatkowego za cały zdobyty przychód i zdecydować się na najwygodniejszą i łatwą formę rozliczenia w jak na przykład e podatki.