Każdy z nas stać się może uczestnikiem jakiegoś wypadku czy zasłabnięcia

Czy każdy sobie poradzi z odpowiednią pomocą poszkodowanym w takich sytuacjach? Niestety przykre statystyki mówią, że wielu ludzi zupełnie nic nie wie o elementarnych podstawach pierwszej pomocy. Tacy ludzie, będąc świadkiem przy jakiś zdarzeniach nie dają rady w żaden sposób pomóc, ograniczając się jedynie do wezwania służby medycznej.

A tak naprawdę przecież od sprawnej, błyskawicznej pomocy może zależeć czyjeś życie, bowiem pomoc lekarzy może docierać niekiedy i pół godziny, i w tym czasie odpowiednie czynności dają szansę utrzymania poszkodowanego przy życiu.

na kursie pierwszej pomocy

Autor: Joe Loong
Źródło: http://www.flickr.com

W praktyce aby pomóc poszkodowanemu, w pierwszej kolejności trzeba zorientować się, czy oddycha, i jaki jest stan obrażeń. Jeżeli nie jest wyczuwalny puls lub nie słyszy się oddechu, to najbardziej skutecznym sposobem reanimacji będzie masaż serca. Robić go należy do przyjechania lekarza, i kiedy ktoś to robił właściwie, to chory może mieć znacznie większe szanse na przeżycie.

W związku z tym że wypadek może się przydarzyć każdej osobie, to tak naprawdę wszyscy powinni poznać zasady pomocy przy wypadkach. W większości firm na szkoleniach z BHP są również wykłady które dotyczą właśnie tego tematu, lecz najczęściej bez ćwiczeń praktycznych.

Sprawdź ten odnośnik – to żadnych wątpliwości świetna propozycja, która z całą pewnością bardzo Cię zaabsorbuje. Nie wahaj się więc i zobacz już teraz.

A tak naprawdę to właśnie ćwiczenia mają ogromną rolę, ponieważ teoretyczne podstawy bardzo szybko się zapomina, a wyćwiczone przez jakąś liczbę powtórzeń nawyki i odruchy na dłużej mogą zostać w naszej pamięci.

W wielu miastach są prowadzone cykliczne kursy pierwszej pomocy, trwają one dzień lub dwa, podczas których uczestnicy szczegółowo poznają techniki pierwszej pomocy w często występujących zdarzeniach, takich jak na przykład zasłabnięcia, wypadki, odmrożenia czy urazy. Mogą się także uczyć również posługiwania podstawowymi medycznymi sprzętami, na przykład takimi jak ciśnieniomierz (dostępny tutaj), które również mogą być przydatne w ocenie stanu chorego. Jeśli ktoś chciałby mieć pewność, że w razie awaryjnej sytuacji da sobie radę, to musi zdobyć wiadomości w tego typu kursie, na pewno jego zasób wiedzy sporo się rozszerzy.