Jednym z najbardziej obciążanych części naszych ciał są kolana.

Dzięki nim możemy chodzić, tańczyć albo uprawiać sporty, są one wyjątkowym dziełem natury, pozwalającym na chodzenie na dwóch nogach. Samo kolano jest usztywniane przez skomplikowany układ wiązadeł, jakich jest aż jedenaście. Jeśli wszystkie są w dobrej formie, to nie powinno być żadnych problemów z chodzeniem, gorzej jeśli w wyniku kontuzji czy urazu któreś zostanie naderwane. W lekkich urazach może się to skończyć kilkoma dniami odpoczynku, ale często takie urazy mogą nieść za sobą konieczność zrobienia skomplikowanej operacji.

operacja

Autor: Department of Foreign Affairs and Trade
Źródło: http://www.flickr.com
Ogromną rolę w odpowiedniej pracy kolan mają mocne mięśnie, czasami do uszkodzeń wiązadeł dochodzi kiedy są one zbyt słabe. Jednak najwięcej kontuzji przydarza się w czasie uprawiania pewnych sportów, takich jak narciarstwo czy też piłka nożna. Przy tych sportach stawy kolanowe mogą być narażone na duże obciążenia, a także jest duże ryzyko urazu w przypadku niefortunnego upadku.

Jeżeli podczas jazdy na nartach, kopania piłki czy innej fizycznej aktywności noga nagle zacznie uciekać do tyłu i będzie ogromnie boleć, to prawie na pewno może to być zerwane więzadło krzyżowe.

Przygotowano bonus dla osób, które poszukują podobnych danych – zobacz info (https://gochrome.pl/chromowanie-natryskowe-szczecin/) tu. Dotyczy on analizowanego w tym artykule problemu.

Jest to jedna z najczęściej spotykanych kontuzji, szczególnie pośród osób zawodowo uprawiających sport, a przy tym potrzebująca dłuższego leczenia za pomocą operacji. Rekonstrukcja więzadła krzyżowego jest w takiej sytuacji

rehabilitacja

Autor: MartialArtsNomad.com
Źródło: http://www.flickr.com

niezbędna, ponieważ bez odpowiedniego zrekonstruowania uszkodzonego więzadła staw może nie uzyskać dotychczasowej formy, a co gorsza uraz będzie się tylko pogłębiał.

Dzisiaj technika leczenia tego typu urazów daje doskonałe rezultaty, oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej rehabilitacji już po zabiegu operacyjnym. Przy tego typu operacjach niezbędny będzie kilkudniowy pobyt w szpitalu, zaś sam zabieg długi nie będzie, bo trwa około półtorej godziny. Dużo dłuższe jest dojście do formy sprzed kontuzji, pełne wzmocnienie wiązadła nastąpi po kilku miesiącach, a w tym czasie należy bardzo uważać, aby kontuzja nie wróciła z powrotem.