Jakimi metodami trzeba zadbać o przydomową oczyszczalnię ścieków.

Jakimi metodami trzeba zadbać o przydomową oczyszczalnię ścieków.

Budowanie domu to skomplikowana rzecz i długi proces – począwszy od otrzymania odpowiednich pozwoleń, przez wybranie fachowców i materiałów, po wykończenie i umeblowanie środka. Jedną z bardziej skomplikowanych spraw jest z pewnością zamontowanie różnych instalacji, przykładowo wodnej i kanalizacyjnej. W tej sprawie musimy pomyśleć, czy chcemy być podłączeni do miejskiej oczyszczalni ścieków i będziemy płacić rachunki za doprowadzoną wodę.

przydomowa oczyszczalnia

Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Musimy przy tym pamiętać, że cena wykonania jednego łącza nie jest ogromny, w dodatku możemy jeszcze liczyć na dodatkowe finansowanie z urzędu miasta, postarać się o pieniądze z wojewódzkiego wydziału ochrony środowiska lub też dopłaty z funduszy europejskich. Minusem w wypadku wykonania przyłącza do oczyszczalni ścieków zazwyczaj może być znaczna kwota, jaką zapłacimy za metr sześcienny odprowadzonych ścieków. Dlatego też alternatywą dla podłączenia pod kanalizację będzie ogrodowa, eko oczyszczalnia ścieków. Jest ona zwykle ukryta – wkopana w ziemię na obszarze naszej działki i tylko tablica kontrolna na powierzchni poinformuje nas o jej istnieniu i o ewentualnej awarii. (Polecamy odbiór gruzu budowlanego) W tego rodzaju rozwiązaniach nie musimy kłopotać się o przyłącze odprowadzające ścieki do kanalizacji. W takich oczyszczalniach woda, która zostaje po procesie oczyszczenia jest na tyle klarowna, iż można ją bezpośrednio wyprowadzić do niedalekiego rowu czy rzeki. Właściwie nie musimy się też zamartwiać o serwisowanie tego urządzenia, gdyż głównym „składnikiem” oczyszczającym są bakterie, które pożywiają się ściekami. Więcej na toensmeier.pl

obsługa separatora

Autor: toensmeier.pl
Źródło: toensmeier.pl

Jedyne na co powinno się zwrócić uwagę to czyszczenie separatora. Ważne w tym wypadku jest to, aby jakieś większe śmieci nie zatkały odpływu, gdyż może dojść do uszkodzenia oczyszczalni. Istotne jest także to, by pamiętać (przed kontrolą z sanepidu) by zrobić serwis separatora, albowiem woda, która będzie odprowadzona, musi mieć odpowiednie parametry czystości, przykładowo nie powinna mieć zbyt dużej ilości tłuszczów, bo mogą one zniszczyć separator. Jeżeli dojdzie już do uszkodzenia i nie będziemy w stanie sobie z nią poradzić, to będziemy zmuszeni zatrudnić jakąś firmę zewnętrzną, która przeprowadzi serwis separatora. Zresztą właściwe jest umówić się na cykliczne serwisowanie naszej oczyszczalni, ponieważ taka zewnętrzna firma całościowo przejrzy oczyszczalnię i na miejscu wymieni części, które się ewentualnie zużyły.